sobota 26. března 2016

Wanderlust

 Před několika měsíci jsem objevila místo, které se okamžitě stalo mým vysněným, protože každý jeho kout vypadá jako fata morgána reálného světa. Jako ráj, který byl lidstvu milosrdně ponechán tady na Zemi. Velkorysý dar. 
Že?


Mluvím o americkém státě Oregon, který leží na severozápadě USA, tzv. Pacific Northwest. Jak jste si asi domysleli, jeho západní hranici omývá největší světový oceán, východní část zase protíná jedno z největších horských pásem Severní Ameriky. Kaskádové pohoří se táhne od severní části Kalifornie přes Washington (ten stát, ne město) až ke Kanadě. Přestože je Oregon devátým největším státem USA, má jen kolem 3,5 milionu obyvatel (pro představu, v České republice žije 10,5 milionu lidí). 


Oregonské pobřeží nabízí spoustu podobných zákoutí ukrytých mezi skalisky, kde si oceán časem vybojoval své místo... Z lesa prakticky vyjdete rovnou na pláž, která je většinou písečná, ale na mělčinách se tyčí vysoké balvany, o které se rozbíjí vlny a které za západu slunce vytváří na horizontu potemnělé siluety. Stojí klidně, nezúčastněně, jako by je ta nádhera kolem hypnotizovala a nechtěly se nechat zbavit privilegia být její součástí. Jistě, palmy, křišťálová voda a bílý písek určitě mají své kouzlo, ale když zavřu oči a představím si pláž, vidím Oregon. Oregon a jeho uhrančivou, divokou a nespoutanou krásu. 


Lost Lake - Ztracené jezero. Leží přibližně deset mil severozápadně od sopky Mount Hood (nevyšší bod Oregonu), uprostřed hlubokých lesů v Hood River County. 


Larch Mountain (také sopka, stejně jako Mt. Hood) se nachází v Multomah County, pár desítek mil od Portlandu (největší město Oregonu). Ačkoliv je vysoká 1238 metrů,  její převýšení nad okolním terénem je jen 300 metrů. Vrchol "Modřínové hory" je přístupný od května do listopadu a dostanete se tam právě po téhle silničce. 


Toketee Fall je jeden z nejznámějších vodopádů v Oregonu vůbec. Tvoří ho dva stupně o celkové výšce kolem 34 metrů. Řeka, která vodopád  vytvořila, se jmenuje Umpqua River, je dlouhá asi sto mil a díky hojnému výskytu lososů a jeseterů se stala oblíbenou stanicí pro muškaření (sportovní lov ryb). Jezírko, do kterého konstantně padá sprcha čiré vody, je hluboké 28 metrů. Tam už by se dalo plavat.


Propast Oneonta Gorge.


Foceno z pěší trasy na Munra Point. Trasa je neudržovaná a dost nebezpečná, ale o to víc musí být úžasné po ní jít. 


Bagby Trail. 


Oregonská strana řeky Columbia focená z Cape Horn Trail. 


Mléčná dráha a miliardy hvězd. Mohla bych tam takhle stát celý život a počítat je. Stačilo by mi to ke štěstí.


Zimní říše divů v národním parku Umpqua. 


Jedno z nejvýznamnějších míst v Oregonu je Crater Lake. Leží, jak název napovídá, v kráteru vyhaslé sopky Mazama a dosahuje maximální hloubky 594 metrů, což ho činí nejhlubším jezerem Států. (Už jsem se o něm zmiňovala v létě v recenzi na knihu Divočina od Cheryl Strayed.)Můžete tam narazit i na chipmunka. Ale neměli byste ho krmit. :) 


Národní park Mt. Hood. Salmon-Huckleberry Wilderness. Fotografie od Briana Stowella.


Nádhera, nádhera, nádhera! Každá fotka na mě přenáší nevýslovnou touhu po tom sbalit si kufry, všechny úspory vrazit letecké společnosti a odfrčet směrem Ráj, kterému lidé říkají Oregon. Hluboké lesy jako vytržené z pohádek, tajemné mlhy, dobrodružné trasy, rozeklané skály, obrovské hory, azurové laguny a magické noční scenerie... to všechno mi bere dech i teď, když sedím u notebooku v pokoji a píšu tyhle řádky. Doufám, že jednou mi to stejně tak vezme dech tam, u oceánu, v lesích, v horách.

Pokud jste o Oregonu ještě nikdy neslyšeli nic konkrétního, snad jsem vám ho trošku přiblížila a vzbudila ve vás chuť se tam taky jednou podívat. Já osobně se už nemůžu dočkat, až to všechno uvidím na vlastní oči!

Fotografie jsem nasbírala na Tumblr a Instagramu časopisu Oregon Explored. Pokud chcete víc takových úžasných snímků, určitě jim dejte odběr. :)) A skvělé fotky mají i tady

A jaký je ten váš vysněný a vytoužený Wonderland? 

2 komentáře:

 1. Asi už taky miluju Oregon :D .
  Momentálně chci nejvíc asi do Barcelony :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že jsem tě nakazila! :D Barcelonu bych taky hrozne rada videla. Ted jsme s kamaradkami zacaly objevovat evropska mesta, tak doufam, ze do Barcelony se take brzo dostaneme, určitě stoji za to. :))

   Vymazat