• AUTOR
  • RECENZE
  • ČERNOOKÁ
  • FOTOGRAFIE
  • CESTOVÁNÍ
  • PÍŠU
  • MENU
    • AUTOR
    • RECENZE
    • ČERNOOKÁ
    • FOTOGRAFIE
    • CESTOVÁNÍ
    • PÍŠU

Dvojnásobná vítězka Romantic Novel of The Year Award Jojo Moyes dokáže svými příběhy ve čtenářích vzbudit mnohé emoce. Radost i překvapení, smutek i výslovný žal. V žádné z výjimečných knih se jí to ale zatím nepovedlo tak bravurně, jako v téhle. Možná i proto se hollywoodští producenti rozhodli, že právě tenhle titul předělají ve velkolepé filmové dílo. Do českých kin dorazilo právě dnes. Jaký ale je příběh "pod pokličkou", se vším, co k němu patří?

Tohle bude asi nejméně profesionální recenze, jakou kdy napíšu, protože hned na začátku musím říct, že mě kniha naprosto dojala, zlomila mi srdce a postupně ho zase dávala dohromady a takhle pořád dokola. Je to překrásně napsaný příběh o tématu, které je v podstatě tak všední a v literatuře i filmu často omílané, že by se jeden bál, že půjde o velkou snůšku klišé. Ale je to přesně naopak. Přečetla jsem hodně knih a ještě více romantických knih, ale můžu říct, že na podobnou jsem ještě nenarazila. 

Je to příběh o mladé anglické dívce Louise, která žije v malém městečku neobyčejně obyčejným životem; má ráda svého přítele, svou rodinu a práci v kavárně. Když ale o práci přijde, musí přece jen něco ze svého stereotypu změnit. Začne pracovat jako pečovatelka kvadruplegika; bohatého, mladého a obzvlášť cynického Willa Traynora. Nejprve se nemůžou vystát, později se spřátelí a nakonec zamilují. Willa ovšem sužuje strach z vývoje jeho neustále se zhoršující zdravotní situace a on vidí východisko v jediném; smrti. Lou má jen několik měsíců, aby Willa přesvědčila, že má proč žít...

Jako první musím kromě samotného příběhu vyzdvihnout dvě hlavní postavy, které jsou brilantně napsané. Louisa je pro mě nejsympatičtější ženskou literární postavou, se kterou jsem se zatím seznámila. Ta její ztřeštěnost, pokora, obětavost vůči rodině a svým blízkým, dobré srdce a naprostá nezištnost jsou kvalitami, které by z ní z fleku udělaly mou nejlepší kamarádku, kdyby byla skutečná. Will je zase tou nejzajímavější postavou; je zásadový, tvrdohlavý, sarkastický, ironický, cynický a pohádat bych se s ním rozhodně nechtěla, na druhé straně je však citlivý a laskavý.

A obdivuhodně uvěřitelný. Dialogy mezi ním a Lou nepůsobily uměle, ani jedinkrát jsem neměla pocit, že by se autorka cítila "v jeho kůži" nesvá, protože to se autorkám (zvlášť těm, co píšou romantické příběhy) může snadno stát a na výsledku díla je to pochopitelně vidět. Tady nebyl jediný takový řádek.

Děj plyne v ideálním tempu, nic nepřebývá, nic nechybí, kompozice je perfektní v tom, že autorka zařadila i pohled vedlejších postav jako je sestra Louisy, Trina, Willův otec a matka. Avšak napsala jen to, co bylo nutné pro dokreslení příběhu či pochopení postojů různých postav, které zrovna v té části knihy hrály důležitou roli.

Při psaní takového příběhu by bylo velmi snadné zaujmout ryze trpitelský postoj, který by byl pochopitelný, ale autorka se nebála zařadit do knihy porci vtipu, velice osobitého, řekla bych vyloženě anglického humoru. Nečekala bych to, ale nejednou jsem se při čtení od srdce zasmála.

"(...) S tátou si rychle našli společné téma, což byla moje celková neschopnost. Nevadilo mi to. Hlavně že byli oba spokojení.

"Představte si, jednou nacouvala do zahrazovacího sloupku a tvrdila, že za to může ten sloupek..."

"Měl byste vidět, jak spouští rampu. Někdy si připadám, že nevystupuju za auta, ale letím po sjezdovce..." (...)"



Zároveň, což asi nikoho nepřekvapí vzhledem k žánru, to byl román velice dojemný a plný zlomových momentů, při kterých jsem slzy zadržovala jen těžko. Nad tím vším ale zvláštně převažoval pocit, že celá ta kniha je ve své podstatě neuvěřitelně inspirující.

Vyvstává otázka, jestli Lou změnila život Willovi nebo Will jí, jestli se ona snažila zachránit jeho nebo to bylo právě naopak. Will byl ochrnutý od hrudníku dolů, nemohl vůbec nic, a přesto dokázal z Louisy udělat úplně nového člověka, donutil ji vnímat vlastní ambice a změnit je v činy. A ona ho naučila doopravdy milovat, být člověkem schopným čistého citu, kterým by se před nehodou možná nikdy nestal.

Román není jen o jedné velmi nepravděpodobné, zdrcující a kouzelné lásce, je i o poznání sebe sama, o překonávání hranic, o faktu, že lidé se můžou změnit, i když je to sebevíc nepravděpodobné, a o tom, že máme za všech okolností žít statečně. Prostě žít. S láskou, bolestí, s radostí i zklamáním a vším ostatním, co ono hořkosladké bytí obnáší. A je to všechno tak neuvěřitelně skvěle podané, že se z toho rozechvějete.

Je mi jedno, jak často to říkám, ale tuhle knížku si přečíst opravdu musíte. Protože jenom pak pochopíte, o čem tu mluvím, a vsadím se, že budete zrovna tak nadšení, jako já. Příběh jako je tenhle si totiž nelze nezamilovat.
20:40 10 komentářů
Letošní rok je plný literárních poprvé. Dostávám se ke klasikům, které jsem předtím ještě nečetla, ale vždycky jsem chtěla. Některé si zamilovávám, některé zavrhuju, protože nejsou úplně mým šálkem čaje. Hemingwayova novela Stařec a moře rozhodně patří k té první skupině.

Ztracená generace v čele s Hemingwayem, Faulknerem, Steinbeckem a Fitzgeraldem psala ve znamení kvality. Z velké části to jistě bylo i tím, že byli poznamenáni válečnými konflikty, se kterými často přišli osobně do styku, i s tragédiemi vlastních ne vždy úplně šťastných životů. Ovšem neprodukovali jen autentická, dějově komplikovaná a strhující svědectví válečného běsnění nebo rasového útlaku, v jejich tvorbě se vyskytovala i díla krátká a nepříliš spletitá, avšak o nic méně hodnotná.

Naopak můžu říct, že Stařec a moře, ačkoliv na první pohled působí jako taková milá, možná trochu depresivní novela o rybaření, mi i přes svůj rozsah zlomil srdce na stokrát. Příběh, co během četby působí prostě, a ani na konci nijak výrazně negraduje, však po otočení poslední stránky zanechá ohromně hluboký dojem.

Všichni ho známe. Havanský rybář Santiago už dlouho neulovil žádnou rybu, proto od něj byl nucen odejít i jeho jediný pomocník, mladík Manolin, který má ale starce pořád rád, a i když s ním už na moře nejezdí, pořád mu ve volném čase dělá společníka a starostlivě o něj pečuje. A tak jednoho dne stařec opět vyráží na moře sám. Štěstí mu tentokrát přeje. Uloví velkou rybu a po neúprosném boji se mu podaří ji pokořit, ovšem na cestě do přístavu mu ji prakticky celou sežerou žraloci. Zbude jen páteř a hlava.


Možná se najde někdo, kdo (třebaže tuhle stručnou sumarizaci zná ze školních lavic moc dobře - nebo možná právě proto) si říká: "A co je na tom tak zajímavého, proč bych se tím vůbec měl/a zabývat?"

Tak prvně proto, že Hemingway ve starci vytvořil prototyp čistého člověka, co plně souzní s přírodou a respektuje ji, nechová se k ní ani k dalším tvorům povýšeně, považuje se prostě za pouhou součást světa, kterou ve skutečnosti je. Mluví o nebi, hvězdách, měsíci a oceánu jako o živých věcech, při zmínkách o moři dokonce čtenář nabývá dojmu, že se jedná o samostatně uvažující, silnou osobnost. I rybu považuje stařec za rovnocenného soupeře. A tak je to správně.

Ono neuškodí si tohle všechno občas připomenout v době, kdy člověk díky technice, vědě a já nevím čemu všemu nabývá dojmu, že je něco víc. Pořád jsme jen tvorové, nikoliv polobozi, nehledě na to, co známe nebo co umíme. V knize je naopak krásně vidět, jak je v některých situacích člověk bezmocný v boji proti přírodě a jak umí být příroda nemilosrdná k němu; ostatně tak jako ke všem ostatním tvorům bez rozdílu.

Avšak právě díky tomu, že moře nemělo se starcem slitování, vynikne jeho ryzí osobnost, nebojácná duše, která se nehodlala vzdát ani v předem prohraném boji. Projevilo se jeho nesmírné odhodlání, které bylo otázkou cti a důstojnosti, ale přesto bylo lidské, s čímž se u dobývání zmíněných atributů většinou setkáváme pramálo.

Další postava, Manolin, sice nedostává v díle moc prostoru, ale když je "na scéně", vynikne jeho dobrá a obětavá povaha stejně jako Santiagova. Jeho největší úloha byla na samotném konci příběhu, kdy jeho očima vidíme starcovu prohru, která ale ve skutečnosti znamenala ohromnou výhru nad sebou samotným. A je to právě ten závěr, který byl nejbrilantněji napsaný, závěr, jehož hloubka vám i přes svou zdánlivou jednoduchost podlomí kolena.

Leckdo si může říkat, proč tedy tak skvělý a hluboký námět Hemingway nerozpracoval do románu. Odpověď je jednoduchá. Pak už by to nemělo to kouzlo, jaké to má v této podobě. Mistr totiž pochopil a na své novele opět dokázal tu věčně omílanou pravdu: že věci neřečené někdy řeknou nejvíc.

Závěrem řeknu asi jen to, že je mi líto, kolik skrytých pravd jsem v knize při prvním čtení neobjevila, a že se těším, až ji budu číst znovu a znovu, a všechna ta Hemingwayova genialita na mě bude doléhat ve vlnách tak, jak to sám autor možná při psaní zamýšlel.
20:13 4 komentářů
Volba od Nicholase Sparkse je na českém knižním trhu poměrně čerstvou novinkou, ve skutečnosti se jedná o jedno z autorových starších děl - v anglickém originále vyšlo poprvé v roce 2007 a okamžitě si získalo oblibu milionů čtenářů po celém světě. Jak obstálo u mě?

Co se asi hodí říct nejdřív je, že je to typická "sparksovka" - milá, oddychová, přemýšlivá a samozřejmě romantická, proto si myslím, že fanoušky tohoto spisovatele (a že jich je opravdu hojný počet) zklamat nemůže. A protože mám sama Nicholase Sparkse moc ráda - s oblibou ho nazývám svou první literární láskou - nezklamala ani mě.

Příběh reflektuje osudy dvou mladých lidí, zdravotní asistentky Gabby a veterináře Travise, kteří jsou zprvu jen sousedy a dokonce si pěkně lezou na nervy. Postupně si ale začnou uvědomovat, že se štvou právě proto, že jeden k druhému cítí vzájemnou náklonnost, zamilují se, vezmou se, mají děti a žijí šťastně, dokud je nerozdělí vážná nehoda, po níž Gabby upadne do kómatu a před Travisem stojí zdrcující volba: má svou ženu nechat jít nebo ji nechat přežívat na přístrojích?

Sparks zasadil Volbu, tak jako většinu svých knih, do prostředí Severní Karolíny, které v průběhu díla krásně popisuje; mořský příboj, písečné duny, jasnou hvězdnou noc a pohodovou atmosféru léta u oceánu. Tohle osobně považuji za jeden z nejpoutavějších aspektů na Sparksově tvorbě - svými popisy přírody a nálady dokáže čtenáře magicky přenést na ono místo, až má člověk pocit, jako by s postavami románu seděl na verandě, pozoroval příliv zalitý barvami západu slunce a popíjel s nimi sklenku vína. I tohle je část té Sparksovy věhlasné romantiky. Nejde jen o sladká slova, polibky, velká gesta, ale jednoduché každodenní věci, které umí perfektně zachytit.

Když už jsem zmínila postavy, ve Volbě mi paradoxně ani tak neučarovala dvojice hlavních postav - Travis a Gabby - jako Travisova sestra Stephanie. Ta její upřímnost, sebedůvěra a drzost byly příjemným osvěžením snad i proto, že Sparksovy postavy většinou takové nejsou. A nesmím opomenout Mobyho a Molly - psí hrdiny, kteří v podstatě svedli ty lidské dohromady.

Nicholas Sparks se podle mého většinou drží hesla, že méně je více, a vybírá si ke zpracování jen několik motivů, které rozpracuje třeba do několika dějových linií, ale rozhodně nepracuje se složitou kompozicí, vrstvením příběhu atd. Avšak vždycky se mu podaří předat to podstatné; poselství jsou pro něj typická stejně jako krásné popisy, dojemné scény a schopnost dokonale zachytit kouzlo okamžiku.

U Volby tomu bylo přesně tak. Autor nepřichází s ničím novým, všechno, co píše jsem už četla, viděla, slyšela mockrát a mám pocit, že kdyby nebyl autorem tak známým a oblíbeným, s Volbou by díru do světa nejspíš neudělal, ale jeho vypravěčský styl je prostě jedinečný a jeho prostřednictvím kápne přesně na notu. A umí to tak, že mu odpustíte i poměrně častá klišé, která se v knize vyskytují.

Co ale musím vytknout je rozdělení knihy. První část, která popisuje vlastně jen setkání a čerstvou lásku hrdinů, je sice krásná a bez ní by to nebylo ono, ale tak nějak zbytečně dlouhá a přitom uspěchaná. Vše se odehraje během jednoho týdne, ale vydá to bezmála na dvě stě stran. A druhá část, která je značně pesimističtější, nás přenáší o jedenáct let kupředu do života plného strastí, který je poznamenán nadcházející volbou. Ta je ale o poznání kratší, podle mě se z toho dalo vykřesat o trochu víc. Přece jen, tahle krizová situace byla hlavním vyvrcholením díla, takže mě mrzí, že Nicholas odběhl od stroje dřív, než se do ní opravdu ponořil. Na druhou stranu, možná dobře, aspoň se tak vyhnul přemíře patosu.

Abych to shrnula, pokud jste od autora ještě nic nečetli a chtěli byste, doporučila bych začít se Zápisníkem jedné lásky, který mi i přes svou útlost připadal nejpropracovanější a taky nejlépe demonstruje styl autorova psaní. Potom prostě uvidíte, jak vám Sparks sedne. No a pokud už patříte mezi milovníky Sparksovy tvorby, pak pro vás Volba bude tou správnou volbou.


P.S. Obálka je opět prostě nádherná. Tahle zlatá edice je jedna z nejvyvedenějších, co znám.

P.P.S. Za výtisk a krásný vzkaz děkuji knihkupectví Martinus.
10:19 8 komentářů
Autobiografický román On the Road je kniha plná rozporů. Prvních pár kapitol vyvolává spoustu očekávání, chvění při pomyšlení na dobrodružství, které cesty protagonistů přinesou. Další části knihy ale tohle nadšení promění v něco, co by sám Jack Kerouac možná nazval smutným rájem...

Beatníci mě zaujali už v hodinách literatury. Jejich bohémský životní styl, nevšední názory a postoje mi přišly fascinující takovým pokřiveným způsobem. Líbila se mi představa, že ta banda umělců je vlastně jenom skupina obyčejných kluků ztracených v sobě samých, kteří se skrze psaní, drogy a nevázanost na jakékoliv společenské konvence snažili najít svůj hlas. Ať už v literatuře nebo v životě. Kerouac byl pasován na jejich neoficiálního "mluvčího" možná právě proto, že mu trvalo nejdéle najít to, co by chtěl svým psaním opravdu vyjádřit. 

Román Na cestě mu uzrával v hlavě několik let, nejprve psal jen náčrtky, kapitoly, které později změnil k nepoznání. Na začátku padesátých let pak zasedl ke stolu a pustil se do psaní své velké "road story" naplno. Psal tři týdny v kuse. Aby nemusel spát, užíval benzedrin, dokonce ani papír ve stroji neměnil; měl za to, že by se tím odchýlil od původního směru, a tak slepil několik kusů papíru k sobě, až vznikl jakýsi svitek, který mu měl zaručit plynulou návaznost myšlenek.

Potom se potýkal s problémy s vydáním knihy. Nakladatelství Viking rukopis nejprve odmítalo kvůli nevšední formě pozbývající interpunkci, a když ho nakonec přijalo, nabídlo Kerouacovi směšně nízkou zálohu, což odmítal akceptovat. Kniha tak poprvé vyšla až roku 1957 u téhož nakladatelství za pomoci Kerouacova přítele.

Její děj lze shrnout několika prostými "polovětami". Salova (protagonista, představuje samotného Kerouaca) posedlost Deanem Moriartym (ve skutečnosti Kerouacův vzor, výstřední spisovatel Neal Cassady), nekonečné cestování od východního pobřeží k západnímu, večírky, jazz, alkoholové opojení, opětovné zklamání, vrhání se do známého v touze najít něco dosud neobjeveného, možná vlastní identitu. To je ve zkratce Na cestě.

Když jsem román začínala číst, byla jsem vyloženě nadšená. Bylo to svěží, jiné, mezi řádky byl vepsaný příslib velké dobrodružné cesty za hledáním smyslu života a já se těšila, že si přečtu všechno o Kerouacových osudech na té nikdy nekončící cestě. Líbily se mi dialogy mezi ním (Salem) a Deanem, třebaže Dean nebyl schopný dokončit jedinou větu a všechny jeho výpovědi byly směsicí spousty nesourodých myšlenek, které ve svém rozechvělém nadšení krásami života nedovedl vyjádřit, jak chtěl. A přece všechny směřovaly k jedné pointě: "We know time." Co tím přesně myslel, to je mi doteď záhadou. Přesto tyto rozhovory měly ze začátku nádech filozofických rozprav, a proto mi byly sympatické. Čekala jsem, že je s postupem příběhu Sal rozvine, vysvětlí, že začne přicházet na to, co tím vším Dean myslí.

Jenomže ani o 280 stran později to nevěděl, jen sledoval Deana, tu skvělou, jiskřivou osobnost plnou radosti a entuziasmu, chátrat, měnit se v pomatenou trosku, kterou možná byl od samého začátku. A všechno to popsal do nejmenšího detailu, ovšem téměř bez náznaku filozofičnosti či nějakého niterního uvažování nad kontextem společnosti a Deana (a vůbec všech beatníků) v ní, nezačleněného, ztraceného, nepochopeného. Jenom popisoval. Cestu z Denveru, San Francisca do New Yorku, tam a zpět, přes Washington, L.A., Chicago, Gregorii, Mexico City a čím dál větší bezútěšnost, kterou pociťoval s každou cestou. Popisnost bez hlubšího smyslu se stala místy únavnou a nezáživnou. Vlastně podobně jako Salovy cesty.

Ze začátku pro něj bylo všechno nové, jiné, zajímavé. A časem to zevšednělo. Vyčerpalo ho to. A přesně tak je to i s celou Kerouacovou knihou. Jednou je plná možností, a pak se stane jednotvárnou.

Pokud chtěl Jack Kerouac dosáhnout takového pocitu u čtenáře, tak se mu to jistě povedlo. Dokonale přenesl pocity protagonisty, sebe samého, na pocity toho, kdo jeho dílo čte. Při dočítání poslední kapitoly už jsem ten "příšerný kontinent" nesnášela stejně jako Sal. Všechny šance zmizely, zůstal po nich jen pustý, smutný ráj. Sal (Sad) Paradise.



Myslím, že Kerouaca můžete číst jen v určitém životním období. Když jste na dně, a přitom milujete život a nehodláte se ho vzdát. Když se cítíte ztracení, ale věříte, že cesta vás vyvede z bludiště, ve kterém se nachází vaše duše. A když jste dost mladí na to, abyste v to vysvobození ještě mohli naivně doufat.

Je to zajímavý literární experiment, svědectví několika životů, který se ale brzo stane nudným a stereotypním. Jednou by si román měl přečíst každý, už jen proto, aby viděl, co znamená "beat", osobně jsem ale toho názoru, že zpátky se k němu vrátí jen málokdo. Což je škoda, protože stačilo zapojit jen trochu víc polemiky, filozofie a pozoruhodných myšlenek, kterými byl Kerouac bezpochyby nabitý, a bylo by z toho dílo geniální. Avšak nadměrná popisnost a všudypřítomný zmatek z něj činí knihu jen lehce nadprůměrnou.
Zdroj
P.S. Abych Kerouacovi úplně nekřivdila, některé myšlenky byly opravdu hezké. Většinou ty nejjednodušší, jako tahle. Paradoxně se o její mystické vyznění nejspíš ani moc nesnažil, ale právě výroky tohoto typu mě držely u čtení.
20:50 4 komentářů
Konečně zase online! Chybělo mi to, a i když to bylo jenom pár týdnů, nemohla jsem se dočkat, až se s vámi podělím o dojmy z knih, které jsem za uplynulý měsíc přečetla (třebaže beletrie bylo v porovnání s učebnicemi pramálo). Teď už jsem zase tady a nikam se nehnu aspoň příštích pár měsíců, takže čekejte spoustu recenzí, úvah, povídek, fotek a prostě všeho. :) Tak jdeme na to - SONETY.

Shakespearovy Sonety patří k dílům, co jsem si chtěla hrozně dlouho přečíst, už jsem je mockrát držela v knihkupectví v ruce, ale nikdy jsem s nimi nedoklusala až k pokladně. K jejich četbě mě "donutila" zase škola (díky!). A musím říct, že jsem ze začátku čekala básně poznamenané staroangličtinou s přemírou lyrismu, kterým nebudu rozumět. Ale brilantní překlad Martina Hilského mě rychle ubezpečil, že se o nic takového jednat nebude.

Sonety jsou sice lyrické, oslavují abstrakta jako láska, nenávist, krása či pomíjivost života, ale nejsou nesrozumitelné. Naopak. Četla jsem dokonale epické básně, které se snadno chápaly, předaly děj, příběh, ale žádné poselství. Sonety jako by k vám promlouvaly mezi řádky. Říkají to, co není psané. Pomocí obratně užitých trop a figur popisují pravdu nepřímo, působí na nitro. A o to je jejich význam větší.

Nejsou však jen oslavou ryzího citu lásky, není to zamilovaná, růžová poezie, koneckonců nesmíme zapomínat, že Shakespeare nebyl jen tvůrce optimistický, že stejně tak jak dal vzniknout jednomu z největších milostných příběhů dějin, byl i vynikajícím tvůrcem tragédií, kde byla v hlavní roli Smrt. Proto se ani v Sonetech nebojí používat slova jako "hnít", "červi", "smrt" apod. Dokonce bych řekla, že ten temný protipól lásky a života v mnohých básních převažuje. A právě ty mám nejraději. Jsou víc reálné.

Sonety jsou si od začátku velmi podobné (a Shakespeare v několika básních na jejich vzájemnou podobnost sám poukazuje), ale přesto je každý napsaný trochu jinak a stokrát řečené vám vždy předá něco nového, nad čím se zamyslíte, položíte si útlou knížečku na několik (desítek) minut do klína a dumáte nad smyslem života, krásy, lásky, hněvu, pocitů obecně i sebe samých. Řekla bych, že i v tom mimo jiné spočívá Shakespearova genialita. Ono to totiž není jednoduché napsat x sonetů o tomtéž a pokaždé být originální. Ale to on je.

Tolik mě oslovily, že jsem odhodlaná si Sonety koupit, ne si je pouze půjčovat v knihovně. Tak se k nim budu moct kdykoliv vrátit. Jsou nevyčerpatelnou studnou inspirace a možná že mě někdy popostrčí, abych nějaký sonet taky napsala a navýšila svou sbírku autorských básní o další dílko (zatím existuje jediné).

Vám ze srdce doporučuji udělat to samé. Sonety jsou nutnost. Shakespeare není četba pro "literární nafoukance" a "pozéry", Shakespeare je četba pro ty, co rádi přemýšlí nad věcmi, nad kterými se dnes není čas pozastavit, pro lidi, co chtějí literaturu cítit a prožít.

Musím psát víc?


Tenhle se mi vryl do paměti nejvíc. Není divu. Je to slavný Sonet 66.

19:39 2 komentářů
Novější články
Starší články

AUTOR

AUTOR

Jsem Anna, dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky a novinářka, která miluje knihy, fotografování a cestování. Napsala jsem Černookou (YA thriller).

Kontakt

ARCHIV ČLÁNKŮ

  • ►  2018 (16)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (6)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (1)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
  • ►  2017 (23)
    • ►  října (2)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (5)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (4)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ▼  2016 (33)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (5)
    • ►  srpna (4)
    • ►  července (3)
    • ▼  června (5)
      • Než jsem tě poznala...
      • Geniální Hemingway a jeho Stařec
      • Volba Nicholase Sparkse
      • Na cestě aneb Bible Beat Generation
      • Shakespearovy Sonety
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (3)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (2)
    • ►  října (1)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (2)
    • ►  dubna (1)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (3)

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

  • Memoáry nejen o psaní
  • Malý život aneb emocionální realismus Hanyi Yanagihary
  • Michaela Klevisová: O příběhu přemýšlím i půl roku. Miluju ruskou literaturu a britské detektivky
  • Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
  • New York, New York
  • Volba Nicholase Sparkse
Používá technologii služby Blogger.
Anniny deníky/The Anna Diaries

ČTENÁŘI

SLEDUJ MĚ NA INSTAGRAMU

Created by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates
Menu is customized.