• AUTOR
  • RECENZE
  • ČERNOOKÁ
  • FOTOGRAFIE
  • CESTOVÁNÍ
  • PÍŠU
  • MENU
    • AUTOR
    • RECENZE
    • ČERNOOKÁ
    • FOTOGRAFIE
    • CESTOVÁNÍ
    • PÍŠU

Vlčí ostrov. Autobiografický román norské spisovatelky, která se rozhodla bojovat s psychickými problémy po svém. Přes varování lékařů sbalila svůj život do batohu a odjela na několik měsíců na vlastní pěst do nelítostné kanadské divočiny, aby vyléčila rány zasazené životem návratem k přírodě v tom nejhlubším významu těchto slov.

Mnozí tvrdí, že se jedná o comeback Jacka Kerouaca v sukních a po šedesáti letech s příměsí literárního stylu Jacka Londona. Po přečtení anotace příběhu se zdá, jako by byl inspirován stovkami slavných děl o lidech, kteří zmizeli - na pár měsíců či navěky - v horách a lesích, aby svému životu znovu připsali význam. V čele tohoto výčtu by jistě stála Divočina od Cheryl Strayed a Útěk do divočiny Jona Krakauera, který je ve skutečnosti reálným příběhem mladého amerického studenta Chrise McCandlesse, jenž se rozhodl žít sám v odlehlých koutech Aljašky.

Vlčí ostrov má podobné rysy i motivy jako výše zmíněná díla. Lajla Rolstadová do Kanady utekla z podobného důvodu jako Cheryl Strayed na Pacifickou hřebenovku, některé pasáže působí stejně pustým, svíravým a bezútěšným dojmem jako Kerouacova road story Na cestě. A v popisech krajiny Rolstadové je skutečně trochu té magičnosti, kterou můžeme cítit z prvních řádků Bílého tesáka Jacka Londona, avšak z Londonových popisů čiší i přesto jakási syrovost, která se zasekne až do morku kostí. Ve Vlčím ostrově je zobrazování přírody až na výjimky z cest pouští ryze meditativní záležitostí.

Je překvapivé, jak upřímně autorka vypráví o svých pocitech, jak pozorně vnímala každý malý detail, který ji za měsíce v divočině obklopoval, a jaké emoce to v ní vyvolávalo; od údivu, přes iracionální radost až po ničím neředěnou melancholii. Luční kvítí všech barev, drobné v porovnání s majestátními vrcholky hor. Sluneční paprsky vytvářející abstraktní umění na krystalech sněhu, průzračná jezera, bujný život v lese, ruch, který dokáže být zároveň nerušeným klidem. Ladné pohyby srnek, síla a důstojnost ve vlčích očích, labutě plující po jezeře jako ztracené duše, ptáci vznášející se k nebi jako padlí andělé. Pasáž, kdy se autorka a hlavní hrdinka v jedné osobě setká uprostřed noci s vlkem, mě přiměla v úžasu knihu na několik minut odložit.

"Když dorazím na parkoviště mezi stromy, kde Sierra po příjezdu od trajektu zaprakovala svůj pickup, všimnu si, jak na mě z černočerného lesa zírá osamělé žluté oko. Je vlčí. Vím totiž, že oko jelena je chladné a bílé, skoro modré, jako zimní měsíc. Oko vlka je žlutavé, jako na semaforu, signál mezi stůj a volno: člověk váhá, je nejistý. Poddajný, skoro nezvučný pohyb, když se zvíře přiblíží, ani větvička nezapraská, ani list nezašustí, jeho blízkost mě však provází po stezce dál."

V kterékoliv jiné knize by podobně četné popisy působily jako zbytečná omáčka, ve Vlčím ostrově jsou příběhem samy o sobě, nejen že roztočí imaginaci na plné obrátky a jsou krásné, ale sdělují hluboké myšlenky. Jsou vlastně tak silné, že příběh autorčina života, který by měl být v klasickém románu hlavní dějovou linií, hraje druhé housle, je takovým backgroundem spojujícím Lajliny cesty jako křehká nit.


Na rozdíl od Kerouaca, který se v rovněž autobiografickém románu Na cestě bezúčelně toulá od jednoho amerického pobřeží k druhému, opájí se alkoholem a v nikdy nekončící nejistotě se snaží najít sám sebe, autorka jako by se k sobě skrze cesty a pobyt v divočině spíš vracela. Jako by jí příroda dávala zpět to, kým vždycky byla, učila ji být silnou a samostatnou, nebojácnou a svobodnou; jako vlci. Zvlášt patrné to bylo, když trávila podzimní a zimní měsíce uprostřed kanadských lesů - to byly také části, které jsem si zamilovala nejvíce. Na druhou stranu, během cest se seznámila snad s desítkami vedlejších postav, na několika řádcích tak perfektně vykreslenými, že si je musíte okamžitě oblíbit, chtít je poznat, nebo je nenávidět a mít z nich strach.

Ačkoliv je to příběh o nestálém, nepohodlném životě na cestách, v divočině, v nepřívětivosti, chladu i vedru, v konstantním nebezpečí a nejistotě, o životě bez domova a "tradičních" hodnot, není to čtení pouze pro "hipstery", jak se píše v mnohých recenzích. Vlčí ostrov je románem pro ty, kteří se umí zastavit uprostřed lesa, zhluboka se nadechnout a vnímat daný moment se vším, co k němu patří. Je to čtení pro ty, kteří umí ocenit krásu, třebaže bolest je občas její nedílnou součástí, kteří dovedou obdivovat přírodu jako něco nejdokonalejšího i ve světě, který nabyl povrchního a naprosto mylného dojmu, že ty nejúžasnější věci dovedou stvořit jen lidské ruce.

Hlubokou poklonu Lajle Rolstadové za to, že dokázala sepsat tak otevřenou zpověď vlastní duše a že na řádky a mezi ně vnesla tolik nádherných myšlenek, které odzbrojují. A že mě opět postrčila trochu blíž k rozhodutí si tenhle sen taky jednou splnit; sbalit si život do batohu a aspoň na pár týdnů se vrátit domů. Do přírody.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Martinus.
22:15 2 komentářů

V roce 2016 jsem přečetla 32 knih, což je číslo, které mě nejdřív trochu zklamalo. V porovnání se spoustou knihomolů je zanedbatelné a nižší, než jsem si vloni v lednu plánovala. Možná by dosáhlo na čtyřicet, kdybych k beletrii přičetla i nějakou tu odbornou literaturu jako třeba Příběh umění od Gombricha (pokud sháníte nějaký poutavě psaný přehled výtvarného umění, s touhle bichlí chybu neuděláte) nebo Inside Reporting od Harrowera.

Co se ovšem počítá je, že jsem si čtení každé knihy z toho nicotného součtu užila. I těch, ze kterých jsem tak úplně neomdlévala literárním blahem. Byly to hodiny s knihami na dece v zahradě během brzkého jara, kdy vás ta všudypřítomná čerstvost nabíjí energií a chutí ke čtení. Dny v křesle u krbu za chladných zimních měsíců. Chvíle na cestách - do Bratislavy, na Moravu, do Londýna. Nerušená samota v přeplněné kavárně, vlastní barevný svět na černobílých stránkách. Byl to smích (Fulghum), napětí (Donoghue), pocit mrazení (Ahonen), inspirace (Kleon) a pláč (Moyes). Byl to rok s příběhy, které mě svým způsobem změnily, rok, který mě přiměl knihy milovat zase o trochu víc...

A které z nich pro mě byly těmi nejlepšími?

1. KRAĎ JAKO UMĚLEC

Umělecká "příručka" o tom, jak začít tvořit originální díla všeho druhu, a přitom "vykrádat" vaše oblíbené umělce a vzory. Autor se ale nesnaží pojmenovat pozitivní stránky plagiátorství (ony ani žádné nejsou), ale dává vám spoustu užitečných rad, jak se efektivně učit od těch nejlepších. Ačkoliv jsem trochu skepticky čekala deset neustále omílaných tipů, které už jsem slyšela milionkrát, Kleon mě překvapil a obohatil mě o informace, které jsem nikdy dřív neslyšela. Díky četné, avšak jednoduché grafice kniha dobře vypadá a navíc je přehledná. A je to studna plná insipirace! Takže pokud píšete, malujete, skládáte hudbu, fotíte, tancujete, prostě jste jakkoliv spojeni s uměním všeho druhu, tohle byste měli v knihovně mít.

2. MY SISTER'S KEEPER (JE TO I MŮJ ŽIVOT)

Kdybych měla Je to i můj život popsat jedním slovem, napsala bych "nádhera". Tahle knížka má nevšední téma, je obdivuhodně autentická, plná překvapení, zvratů a ryzích emocí. Navíc je napsaná s takovým citem a jemností, že se vám z toho bude chtít brečet (štěstím). Ještě víc, než z toho smutného příběhu, který se za autorčiným osobitým stylem ukrývá. Prostě nádhera.

3. LOLITA

Nabokův román o zakázené lásce dospělého muže k náctileté dívce Dolores "Lolitě" je moje srdcovka. Mohla bych ji zařadit do všech seznamů nejlepších knih za jakékoliv období. Nabokova slovní virtuosita, jak píší mnozí kritici, mě nikdy nepřestane ohromovat. Je spousta autorů, kteří jazykově vynikají, ale Nabokov jim se svými metaforami, skladbou vět a celkovým bohatstvím (avšak ne přezdobeností) psaného projevu kraluje. A když je navíc tak krásným stylem napsán příběh takového formátu, ač s jeho hlavním tématem mohou mnozí nesouhlasit, zrodí se liteární skvost, jakým je Lolita. Jestli jste ji ještě náhodou nečetli, musíte to letos rozhodně napravit.

4. A PROTO SKÁČU

Útlá publikace psaná formou Q&A o tom, jaké to je být autistou, křehkým motýlem, který vnímá svět po svém. A o tom, co ve své bublině prožívá. Že je to někdy neuvěřitelně bolestivé. Ale někdy také až nebesky krásné. Kniha v sobě nese kromě odpovědí na mnoho otázek i klasický japonský minimalismus, který okouzlí.

5. POKOJ

Pokoj byl jednou z nejnapínavějších knih, které jsem loni četla. Zároveň ale nejde jen o prvoplánový vzrušující thriller, který vás během četby párkrát připraví o dech a okoušete si u něj všechny nehty, ale jen co ho odložíte, tak na něj zapomenete. Skrz hlavního hrdinu, pětiletého Jacka, který přichází s civilizací do styku úplně poprvé, kritizuje autorka společnost, její stereotypy a nešvary, které ráda vydává za nedotknutelné hodnoty. Film s Brie Larson v hlavní roli také stojí za zhlédnutí, scénář k němu napsala sama autorka Emma Donaghue, takže se příběh od své předlohy nijak výrazně neliší.

6. VERONIKA SE ROZHODLA ZEMŘÍT

Mezi literárními kritiky se sice Paulo Coelho kvůli několika nepovedeným dílům řadí mezi brakové autory, ale to neznamená, že čas od času nestvoří něco, co za pozornost opravdu stojí. Veronika se rozhodla zemřít totiž rozhodně patří mezi to nejpovedenější, co Coelho stvořil, možná i proto, že do díla nepřimíchal mystiku, jak má ve zvyku, ale soustředil se pouze na realitu a lidské problémy. Tahle útlá kniha je celá o sebevraždě, o těžkých rozhodnutích, psychice, o tom, že si uvědomíme, jak milujeme život, až když o něj přicházíme. Je plná hlubokých myšlenek a pravd - ne žádných pseudoproblémů, ale něčeho, nad čím by se skutečně každý měl zamyslet. Je depresivní, ale vlastně také svým způsobem povznášející. Vřele doporučuji.

7. JÁ SE VRÁTÍM

Adriaan van Dis patří mezi autory, kteří mají vybroušený literární styl. Jeho autobiografický román Já se vrátím vypráví o křehkých rodinných poutech, o tenké hranici mezi láskou a nenávistí a vykládá dějiny 20. století z pohledu, na který moc často v literatuře nenarazíte. Má filozofický podtext a celou dobu hraje na smutnou strunu - ale hraje dobře. Van Dis umí s melancholií pracovat tak, až to budí dojem čiré elegance.

8. NEŽ JSEM TĚ POZNALA

Podtitul Slzavé údolí nebo Brečánkov nebo Než jsem tě poznala, byla jsem docela emocionálně vyrovnaný člověk. Tohle vás rozerve - nepamatuju si, že bych u některé knihy brečela tolik hodin v kuse. Přesto je to krásný, netypický romantický příběh, který je na rozdíl třeba od Pokoje na papíře nesčetně lepší. Při čtení se vám prostě všechny ty emoce nějak víc dostanou pod kůži. Kromě toho budete mít šanci zamilovat si Willa díky jeho sarkastické, ironické a kousavé, ale také laskavé povaze a Lou pro její roztomilou ztřeštěnost. Takže si připravte aspoň deset balení kapseníků a pusťte se do čtení!

9. POPRASK V SÝROVÉ ULIČCE

Sbírka milých povídek, esejí a fejetonů, z nichž sálá typicky fulghumovský nenucený humor. Je plná mouder k zamyšlení a krásných ilustrací, jako dělaná pro sychravé zimní dny. Slibuju vám, že po celou dobu čtení se budete usmívat od ucha k uchu.

10. SOJČÁK

Finský komiks, který ve kterém si přečtete maximálně pár vět (a to přeháním), ale přesto vám sdělí mnoho. V krásných obrázcích a příběhu, který spojuje disneyovské i kafkovské motivy, se skrývá alegorický osud malého ptáčka, který marní svůj život kvůli strachu, jenž ho sžírá. Je to "čtení" na deset minut, ale když skončíte, zamrazí vás.

Na všechny zmíněné knihy jsem napsala na blog recenzi, takže kdyby vás nějaká z nich zaujala, můžete si o ní přečíst víc, stačí kliknout na odkaz u vybraného titulu. :)

A jaké knihy zaujaly v roce 2016 vás?
17:06 4 komentářů
Novější články
Starší články

AUTOR

AUTOR

Jsem Anna, dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky a novinářka, která miluje knihy, fotografování a cestování. Napsala jsem Černookou (YA thriller).

Kontakt

ARCHIV ČLÁNKŮ

  • ►  2018 (16)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (6)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (1)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
  • ▼  2017 (23)
    • ►  října (2)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (5)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (4)
    • ►  února (3)
    • ▼  ledna (2)
      • Útěk do kanadské divočiny s Kerouacem v sukních
      • 10 nejlepších knih roku 2016
  • ►  2016 (33)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (5)
    • ►  srpna (4)
    • ►  července (3)
    • ►  června (5)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (3)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (2)
    • ►  října (1)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (2)
    • ►  dubna (1)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (3)

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

  • Memoáry nejen o psaní
  • Malý život aneb emocionální realismus Hanyi Yanagihary
  • Michaela Klevisová: O příběhu přemýšlím i půl roku. Miluju ruskou literaturu a britské detektivky
  • Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
  • New York, New York
  • Volba Nicholase Sparkse
Používá technologii služby Blogger.
Anniny deníky/The Anna Diaries

ČTENÁŘI

SLEDUJ MĚ NA INSTAGRAMU

Created by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates
Menu is customized.