• AUTOR
  • RECENZE
  • ČERNOOKÁ
  • FOTOGRAFIE
  • CESTOVÁNÍ
  • PÍŠU
  • MENU
    • AUTOR
    • RECENZE
    • ČERNOOKÁ
    • FOTOGRAFIE
    • CESTOVÁNÍ
    • PÍŠU

Mapa Anny nadějného spisovatele Marka Šindelky, který už má ve svých třiatřiceti letech na kontě mnoho významných literárních ocenění (Cena Jiřího Ortena nebo Magnesia Litera), je jedním z děl, o kterých jste v uplynulých letech mohli slyšet na každém rohu - útlá sbírka povídek se na některých školách dokonce prodrala na seznamy povinné četby k maturitní zkoušce, o Šindelkova autorská čtení je velký zájem a mladý autor tak nabývá na popularitě podobně jako před pár lety Kateřina Tučková se svými díly Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně. Co je na jeho próze tak zvláštní a poutavé?

Mapa Anny obsahuje deset vzájemně souvisejících povídek, rozsahem na pár i desítky stran, objevují se v nich postavy, které se vzájemně znají nebo jsou jejich osudy spojené jinou vedlejší postavou. Ústředním charakterem je mladá dívka Anna, kolem ní a především jejích složitých vztahů, vnitřního světa a cesty za hledáním sebe sama, se příběh točí, ona nebo alespoň náznak její přítomnosti, prolínají knihou jako křehká nit, na které ostatní povídky visí.

Celkově ale Šindelkovy příběhy připomínají spíše bezsyžetovou prózu postrádající jakýkoliv složitější děj, převládají úvahy plné metafor, metonymií, personifikací, přirovnání a ostatních obrazných pojmenování. Mapa Anny skoro jako by byla stoprocentní šťávou vymačkanou z trop a obsahovala jen špetku popisnosti a lehký nádech narace. Nutno ovšem říct, že v tom případě jsem lepší šťávu ještě nepila. Marek Šindelka navzdory svému věku dokáže vymyslet pojmenování, nad kterými se tají dech, která svět přetaví do zpomaleného záběru koncentrující se na detail, jímž jsou Šindelkova slova, jejich význam, který nesahá jen do hloubky, ale odkrývá i to, co je pod samotným dnem. Podobnou jazykovou a imaginativní virtuositu jsem zatím viděla jen na řádcích Vladimira Nabokova, ovšem v porovnání s ním píše Šindelka mnohem jednodušeji, jeho slova však působí stejnou silou.

Ač má sbírka něco málo přes sto stran, její čtení dokáže zabrat hodně času, protože nejde o typ oddychové literatury. Osobně jsem se zamýšlela nad každým druhým odstavcem, v němž autor přišel s nějakou pro mě osvěžující, tísnivou a zároveň svým způsobem převratnou myšlenkou, která už možná byla řečena několikrát, ale nikdy stylem, který by mě oslovil (např. v povídce Reality: "Mozek je kapitalista. Je to zlý buržoa, který hromadí čas. Vykořisťuje celé tělo k vlastním temným účelům, disponuje všemi výrobními i reprodukčními prostředky, umí mluvit, umí podvádět, pro zcela nehmotný ideál dovede zbytek organismu udřít k smrti").

Častými motivy, nad kterými autor uvažuje, jsou láska, přátelství a vztahy obecně. Letmá vzplanutí a jiskření ale přebíjí teskným a melancholickým vhledem do toho, co se děje, když vztahy končí nebo začínají skřípat. Jeho slova přitom působí křehce jako porcelán, jako sněhová vločka. Čtenář má skoro pocit, že mu tají pod rukama a vpíjí se pod kůži, že se něco v jeho blízkosti tříští. Možná jsou to ale jen vlastní zkušenosti, vzpomínky, protože autorovy příběhy díky každodenním tématům blízkým všem lidem a umně zvládnutému psaní působí velmi sugestivně. Dost často uvažuje i o těle a většinou tento motiv propojuje s ostatními zmíněnými (viz právě Mapa Anny, Ulita a mnoho dalších povídek).

"Začala sis užívat života. Zbláznila ses do umění. Četla jsi nesrozumitelnou kvantovou poezii a fraktální prózu. Chodila jsi na výstavy konceptuálního umění: se zatajeným dechem jsi pozorovala vystavené tělocvičné žíněnky, drátek, klacík a krabici od mléka (...). Do rána jste se pak o krabici hádali a bylo vám skvěle. Tlačili jste se kolem té nešťastné krabice, strkali se a natahovali, abyste na ní všichni drželi palec jako při snímání otisků prstů, protože v té krabici zuřivě bušil tep doby. Tep současné avantgardy. Konečně jsi věděla, kam patříš: mezi citlivé lidi, mezi všechny, kdo jsou ochotni vidět křehkou krásu světa, vidět krásu ve všem, v čem se rozhodnou. Najednou jsi zahlédla vesmír v krabici od mlíka."

Zajímavá je taky forma povídek, které se přímo týkají Anny. Zatímco ostatní jsou psány běžně v er nebo ich-formě, v povídkách o Anně promlouvá autor přímo k postavě, viz ukázka výše. Popisuje jí její vlastní život, jako by ho nebyla součástí, jako by se probudila ze stoleté tmy a autor jí ukazoval cestu na světlo, vysvětloval jí, kým vlastně je. Jedna z mnoha netradičních věcí na jinak obyčejných lidských příbězích, jejichž prostřednictvím autor dokázal na opotřebovaném světě stvořit něco docela nového, dosud neokoukaného. Kdyby pro nic jiného, pro tuhle v dnešní literatuře zvlášť významnou maličkost Šindelkovo dílo za vaši pozornost určitě stojí.
20:26 No komentářů
Debut C. L. Taylor The Accident vyšel v Británii už v roce 2014. U nás byl paradoxně dřív publikován druhý počin autorky Lež (The Lie), který se stal žánrovým hitem loňského léta. Pár měsíců na to se českého překladu dočkala i prvotina Nehoda, koncem června nakladatelství Domino pustí do světa i třetí psychothriller Zmizelý (The Missing). Je Nehoda ale tak dobrá, jako její "předchůdkyně" Lež a vyplatí se v červnu v knihkupectví sáhnout po dalším autorčině díle?

Psychothriller vypráví příběh matky, která se odmítá smířit s tím, že nehoda, která přivedla její dceru do kómatu, byla pouhou nehodou. Když najde v dceřině deníku podezřelý záznam, ocitá se v noční můře, v níž nemůže věřit nikomu; ani vlastní rodině. Je to příběh o komplikovaném vztahu mezi matkou a dospívající dcerou, o slepé lásce, důstojnosti a sebedůvěře a o tom, že opravdu velké chyby, kterých se v minulosti dopustíme, nás mohou kdykoliv dohnat a zasáhnout nám do života v neúnosné míře.

Oproti Lži se hlavní téma a motivy Nehody mohou zdát nezajímavé. Je pravda, že děj Lži byl o poznání komplikovanější, mimo jiné díky většímu množství postav, které nějakým způsobem neustále zasahovaly do dějové linie a mnohokrát ji převracely naruby, dobrodružnější díky prostředí Nepálu a vysokých hor a daleko drásavější díky detailnímu vhledu do hierarchie sekt. To, čeho se autorka držela v obou románech, byly vztahy jako hlavní kostra příběhu - ve Lži přátelské, v Nehodě především rodinné - a to, jak je může nepřízeň osudu pošramotit, jak křehká jsou ve skutečnosti jejich pouta.

Stejně jako ve Lži, i v Nehodě zůstává C. L. Taylor u dvou časových linií, přítomnosti a minulosti (psané formou deníkového záznamu), které se střídají a prodlužují tak napětí. Pokaždé, když je hlavní postava Susan blíž ke zjištění klíčové souvislosti, která by ji mohla dovést k pravdě a odhalení toho, proč její patnáctiletá dcera vkročila pod jedoucí autobus, přesekne autorka děj vložením deníkového záznamu z doby před dvaceti lety.

Tehdy hlavní hrdinka chodila se sympatickým Jamesem, Jekyllem, který brzy začne odkrývat temnou tvář Hyda. Vykreslení jeho osobnosti, jeho světlé i odvrácené strany bylo věrohodné, z vývoje postavy je znát, že autorka podobné charaktery důkladně studovala, než o nich začala psát. To ovšem místy způsobuje i jistou předvídatelnost, chvíli jsem měla pocit, že vzala postavu Martina z Nocí s nepřítelem a vsadila ji mezi řádky své knihy. Určité stereotypizaci se tedy nevyhnula. Bezpochyby však tyto části patří mezi to nejzajímavější, co si v románu přečtete. Z některých pasáží až naskakuje husí kůže, jak jsou syrové. Zároveň mi připadá, jako by autorka vztahem mezi Susan a Jamesem chtěla poukázat na problematiku násilí, vzkázat ženám, aby se nebály a byly silné za každých okolností, a to i když je ve hře zdánlivě osudová láska.


V částech knihy, kde se Susan blíží odhalení pravdy, ale všichni ji mají díky jejím stěží uvěřitelným teoriím za šílence, si autorka snaží se čtenářem hrát jako kočka s myší, balancovat na hranici bludů a reality, až si v určitých momentech nejste jisti, co vlastně čtete a jestli to náhodou není úplně jinak než to vypadá. C. L. Taylor není první, která podobného stylu vyprávění v tomto žánru využila, je skoro na denním pořádku (teď mě napadne třeba Dívka ve vlaku, Paula Hawkins na nespolehlivé vypravěčce postavila bestseller), ale pere se s tím obstojně. I přes relativně dobře zvolené "schovky" celé pointy však od poloviny knihy začíná být jasné, kam to celé spěje.

To ovšem není v Nehodě na škodu, naopak vás to nutí číst dál a dál, až dokud se vám na posledních stranách nepotvrdí, že je to tak, jak jste si mysleli. V angličtině pro knihy tohoto typu existuje označení "page-turner". A Nehoda jím skutečně je.

Vím, že v tomto bodě se s mnoha čtenáři neshodnu, ale Nehoda, ač je autorčinou prvotinou, mi připadala lepší a propracovanější, než následující Lež. Na rozdíl od Lži bylo rozuzlení předvídatelnější, ale tím pádem taky uvěřitelnější a realističtější. Při čtení posledních kapitol Lži jsem měla pocit, že čtu úplně jinou (o poznání horší) knihu, než na předchozích 350 stranách, připadala jsem si trochu zrazená a ochuzená, protože chabý konec nepředčil skoro dechberoucí rozjezd, spíš ho úplně udusal. U Nehody jsem ale dostala přesně to, co jsem si objednala, od začátku do konce, závěr mě sice nepřimněl s otevřenou pusou zírat hodiny do zdi, ale taky jsem neměla chuť s románem naštvaně mrštit o zem. 

Pokud jste milovníci napětí, určitého tajemna a moderní dekadence a líbí se vám příběhy typu zmíněných Nocí s nepřítelem, pak bude tenhle psychothriller správnou volbou. Mě příběhy C. L. Taylor hodně baví a těším se na červen, Zmizelého si rozhodně přečtu ráda a doufám, že Lež i Nehodu strčí do kapsy.

19:14 2 komentářů
V neděli jsem se sestřenicemi Evou a Eliškou jela fotografovat do lesů v okolí Sečské přehrady a zříceniny hradu Oheb. Fotografie, které vznikly, vypadají díky kouzelné přírodě, tajemným troskám a mrazivému počasí trochu jako z pohádky, trochu jako z prostředí kanadské roadstory...


Původně jsem chtěla nafotit set á la Sněhurka, ale mým přátelům Evička na těchto fotkách připomíná spíš Bellu ze Stmívání. Je pravda, že mně při pohledu na ně taky začíná znít v hlavě pianová skladba Cartera Burwella, kterou Edward Belle hrál... takže žádná Sněhurka, ale Bella. P.S. Jablko mi před odjezdem vnutil táta, ke svačině. Nesnědla jsem ho, ale jako rekvizita posloužilo skvěle.   







Naopak Eliška zahalená v kostkované šále, opřená o starý kmen stromu a obklopená sněhem a spadaným listím z uplynulého podzimu je jako postava vystřižená ze stránek románu Vlčí ostrov o cestování po Kanadě, přežívání v hlubokých lesích v souladu s přírodou. Z jejích fotek dýchá klid a harmonie.



K proměně Evičky v éterickou vílu stačila tahle skvělá hnědá sukeň, rozcuchaný drdol a pár zasněných výrazů. A okolní příroda nám vytvořila ten nejlepší ateliér...












Před branou do jiného světa...



21:05 2 komentářů
Novější články
Starší články

AUTOR

AUTOR

Jsem Anna, dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky a novinářka, která miluje knihy, fotografování a cestování. Napsala jsem Černookou (YA thriller).

Kontakt

ARCHIV ČLÁNKŮ

  • ►  2018 (16)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (6)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (1)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
  • ▼  2017 (23)
    • ►  října (2)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (5)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (4)
    • ▼  února (3)
      • Střípky vztahů, Mapa Anny
      • A co když to nebyla Nehoda?
      • Do lesů...
    • ►  ledna (2)
  • ►  2016 (33)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (5)
    • ►  srpna (4)
    • ►  července (3)
    • ►  června (5)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (3)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (2)
    • ►  října (1)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (2)
    • ►  dubna (1)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (3)

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

  • Memoáry nejen o psaní
  • Malý život aneb emocionální realismus Hanyi Yanagihary
  • Michaela Klevisová: O příběhu přemýšlím i půl roku. Miluju ruskou literaturu a britské detektivky
  • Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
  • New York, New York
  • Volba Nicholase Sparkse
Používá technologii služby Blogger.
Anniny deníky/The Anna Diaries

ČTENÁŘI

SLEDUJ MĚ NA INSTAGRAMU

Created by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates
Menu is customized.