• AUTOR
  • RECENZE
  • ČERNOOKÁ
  • FOTOGRAFIE
  • CESTOVÁNÍ
  • PÍŠU
  • MENU
    • AUTOR
    • RECENZE
    • ČERNOOKÁ
    • FOTOGRAFIE
    • CESTOVÁNÍ
    • PÍŠU

Murakami je autor, kterého jsem (i přes to - nebo možná právě proto - že je světovým fenoménem) donedávna míjela obloukem. Pak jsem ale v knihkupectví narazila na jeho kratší, avšak graficky překrásně vyvedené knihy - Spánek a Podivnou knihovnu. Obě jsem přečetla ještě to odpoledne a moje Murakamim dosud netknutá duše zůstala znepokojená tajemnou poetikou jeho příběhů...

Než se o nich rozepíšu, musím vyzdvihnout výtvarnou stránku publikací, která obě knihy spojuje. Jak Spánek, tak Podivnou knihovnu ilustrovala talentovaná německá umělkyně Kat Menschik. U Spánku jsou laděné do modro-stříbrné a na několika z nich se objevuje nenápadný motiv můry, což může symbolizovat špatné sny, v tom případě si Menschik hraje s paradoxem, protože hlavní hrdinka povídky už sedmnáct dní vůbec nespí. Anebo dává čtenáři nenápadně najevo, že celý příběh může vnímat jako noční můru, kterou ovšem hrdinka prožívá v reálném životě. Stereotyp manželství a identických dní, které se ve stavu stálé bdělosti zdají nekonečné. Poněkud temnější a surrealističtější jsou ilustrace v Podivné knihovně. Mnoho z nich je jako vytržených z hororového komiksu. Obě Odeonky jsou vytištěné na opravdu kvalitním papíře. To z nich společně s literárními kvalitami a nádhernou grafikou dělá skvost, který v knihovně potřebuje mít každý milovník literatury (ne jen Murakamiho). 

Spánek 

Jak už jsem nastínila, povídka vypráví příběh bezejmenné ženy, matky, manželky, která už sedmnáct dní nemůže propadnout spánku. A tak čte, jí čokoládu, chodí plavat a přemýšlí. A v životě se jí začnou dít podivné věci. Nebo je to jenom v její hlavě?

Přestože na český trh se Spánek dostal až v roce 2013, není na literární scéně žádnou novinkou. Poprvé spatřil světlo světa v jednom japonském sborníku už v roce 1989. A už tehdy Murakami ve své próze dokazoval, jak světový dokáže být. Hlavní hrdinka čte nejraději Annu Kareninu (ve výběru této knihy spatřuji jistou paralelu - Anna, stejně jako Murakamiho hrdinka, není ve svém manželství úplně spokojená a hledá únik jinde) nebo evropské klasické hudbě. 

Díky tomu, že Murakami příběh vypráví v ich-formě, působí velmi sugestivně a čtenář má pocit, že je uvnitř ženiny hlavy a spolu s ní stále víc vnímá rozpíjející se hranici mezi realitou a iluzí, která postupně začíná zahalovat její unavenou mysl. Zároveň tento přístup čtenáře mate, a to skvělým způsobem. Jak jsem nastínila výš, najednou totiž přestává být snadné interpretovat, jestli se jí o nespavosti pouze nezdá, a čtenář se tak zmítá v nekonečné spirále otázek. 

Jde o převážně nedějovou povídku. Naschvál. Ať už kvůli tomu, aby nás Murakami nechal pomalu se utopit v ženiných myšlenkách, nebo aby dal tíživý důraz na onen stereotyp, který se jí postupně znelíbí tak, že se dívá skrz prsty i na své nejbližší.

Krátkou knihou prolínají vážná témata jako smysl života, smrt, spojitost mezi ní a spánkem (to mi připadalo nesmírně zajímavé). Závěr je podle mě geniální a celé té nejistotě, kterou je povídka prorostlá skrz na skrz, nasazuje korunku. 


Podivná knihovna 

Podle všeho jde o typicky murakamiovský příběh, který opět balancuje nad propastí snovosti a skutečnosti. Je o chlapci, který jde vrátit romány knihovny, kde ho knihovnice pošle k tajemným dveřím, za nimiž čeká labyrint chodeb a hra o život. 

Nejen ilustrace, ale i samotný děj je působí o trochu iluzivnějším dojmem než Spánek. K tomu přispívají hlavně postavy, které jsou téměř pohádkové: stařec, ovčí mužík a tajemná kráska. Své na dojmu z příběhu páchá i absence důvodu, proč se postavy objevují, a některé aspekty tak můžou působit nedotaženě. Na druhou stranu je třeba chápat, že autor, zvlášť píše-li příběhy tohoto typu, tu není od toho, aby čtenáři odpověděl na všechny otázky. Kromě toho, ty odpovědi tam nejspíš jsou: někde mezi řádky a v hlavě každého z nás budou znít jinak. To je na Murakamiho díle úžasné. Tím, co se rozhodne čtenáři nesdělit, vytváří atmosféru tak tíživou a dusnou, až se stává nosnou konstrukcí příběhu. 

Pro motivy jako jsou vězení, červi, velcí vzteklí psi a podobně, se zprvu nevinná pohádka zvrhne v horor, noční můru, ze které se chcete co nejrychleji probudit. Ale cesta na světlo je nejistá. Osobně povídku vnímám jako brutálnější (a minimalističtější) verzi Alenky v říši divů. Zrovna tak mi některými prvky připomněla i Sojčáka, finský komiks, který slavil velký úspěch loni v létě. 

Kromě toho, že Murakami v obou svých povídkách dokázal, jak dokáže čtenáři zaplést hlavu, ať už skrze emoce nebo podivné výjevy, připomněl ještě jednu důležitou myšlenku, na kterou se podle mě v literatuře čím dál častěji zapomíná či se s ní vůbec nespojuje: v jednoduchosti je krása.

P. S. Odeon ještě publikoval třetí ilustrovanou povídku (vlastně svazek dvou) s názvem Útok na pekárnu. Po přečtení Spánku a Podivné knihovny si určitě pořídím i tu.
19:24 1 komentářů
Atticus. Tajemný básník pocházející z Kanady se na populární sociální síti objevil před několika lety a od té doby si získal přízeň statisíců fanoušků, kteří jeho poezii zbožňují (najdete ji pod #atticuspoetry). Patřím mezi ně i já. A když jsem se na jaře dozvěděla, že si ji budu moct vystavit v knihovně v podobě opravdové sbírky, dlouho jsem neváhala. 


Mou lásku pro tento druh volné poezie moderní doby však nejspíš zažehla Rupi Kaur se svou sbírkou Mléko a med, kterou jsem četla na konci loňského roku. A je pravda, že kniha Láskou ji nespoutáš (v originále Love Her Wild) k ní bývá často přirovnávána. Formátem básní se podobá, tématy a atmosférou je ale úplně jinde. 

Básněmi Kaur rezonuje feminismus, ženství, jsou mnohem syrovější. Atticus je poetičtější. V textech rozdělených do tří částí (Láska, Ona a Divokost) reflektuje pocity, které v něm vyvolává divoká příroda, spojuje je s krásou a duší ženy, kterou miluje, i s láskou samotnou. A přestože některé stránky neobsahují víc než deset slov, člověk nad nimi dokáže strávit hodiny. Buďto pro čirou radost z toho, jak nádherně jsou za sebou slova poskládaná, nebo proto, že vás zasáhnou tak, že nad nimi musíte přemýšlet. Ztratit se v jejich významu a sestavit z nich nový smysl, možná takový, který bude přesně odpovídat vašim životním zkušenostem. V tom je to kouzlo.

"Byla tou divočinou, kterou jsem miloval. Mojí tmou mezi hvězdami."

Pro mě jako pro autora jsou navíc nesmírně inspirativní. Při čtení několika básní mě napadla krátká povídka nebo dokonce kapitola do nové knihy. Ty, které mě oslovily tímhle způsobem, jsem si přepsala na lístečky a vylepila je všude možně po pokoji, abych na ně viděla. Když mám pocit, že jsem se v psaní zasekla, znovu si je přečtu, zamyslím se nad nimi a najednou mi vlastní tvorba jde o trochu líp. 

U slov se ještě musím zastavit a ocenit skvělý překlad Evy Klimentové. Ač se to nezdá, dokážu si představit, že překládat tyhle na první pohled nekomplikované slovní hry tak, aby neztratily to "něco", co je dělá výjimečnými, může být složitější než přeložit román.

Grafická stránka knihy je dovedená k dokonalosti melancholickými černobílými fotografiemi, které doprovází každou báseň. Jsou vybrané pečlivě, s texty většinou aspoň vzdáleně tematicky souvisí a dokreslují jejich atmosféru a dojem z nich. 

Jediné, co bych vytkla, je velikost knihy - ale to spíš proto, že já osobně bych ji s sebou ráda nosila všude, abych do ní mohla kdykoliv nahlédnout a vrátit se k oblíbeným myšlenkám, načerpat inspiraci, najít pocit, který zrovna teď prožívám. Pro svůj nekapesní formát ale zůstává většinu času mezi ostatními knihami. Uklidňuju se tím, že když se mi bude po slovech Atticuse stýskat, můžu si vždycky otevřít Instagram. 

15:18 No komentářů
Nedá se říct, že bych se od psychologického románu o lásce dvou žen z úplně jiných světů nemohla odtrhnout. Dávala jsem si se čtením na čas. Možná proto, že Carol je zkrátka tak dobrá, že jsem nechtěla, aby skončila. Pamatuju si, že jsem ji poprvé četla během svého prvního měsíce v Cardiffu. Ještě poměrně teplé zářijové a říjnové dny jsem trávila na lavičce v Bute Parku, který se rozléhá kousíček od čtvrti Pontcanna, kde jsem bydlela, zachumlaná v obrovitém tmavomodrém šátku a pomalu se nořila hlouběji do téhle osudové romance. A neodvolatelně jsem se zamilovala.


Román zachycuje citové vzplanutí, které se nečekaně rozvine mezi Carol, vdanou, bohatou, elegantní femme fatale, a mladičkou jevištní výtvarkyní Terezou, která si přivydělává prací v hračkářství. Jejich setkání je osudové, jako blesk z čistého nebe, láska mezi nimi se však rozvíjí pozvolna, nenápadně, skoro jako by opravdový vztah neměl nikdy přijít. 

Je pravda, že v padesátých letech minulého století byla tato podoba lásky zakázaným ovocem, a autorka z této skutečnosti v knize těží, stejně jako ze zkušenosti s psaním krimi románů. Ke konci totiž příběh dostane lehce detektivní nádech a dokonce překvapí i zajímavým, byť ne tak nepředvídatelným zvratem a Carol následně musí volit mezi (pravděpodobně) životní láskou a svým dítětem. Musím říct, že v poslední třetině mi atmosférou i cestováním napříč Státy kniha trochu připomínala mou milovanou Lolitu. A líbilo se mi, že jsem si do poslední chvíle vlastně nebyla jistá, jestli román skončí dobře, špatně nebo hořkosladce. 

Zápisník a dvě hodiny psaní

Patricia Highsmithová ve čtyřicátých letech pracovala v obchodním domě, kde jednou uviděla ženu v norkovém kožichu, která si u ní kupovala panenku. Podle jejích slov byla jako zjevení. A byla to inspirace. Když přišla večer domů, příběh hned zaznamenala do svého zápisníku. Osm ručně psaných stran, dva neobyčejné osudy. Cena soli, jak se román původně jmenoval. "Plynulo mi to z pera jako nic - začátek, střed, závěr. Trvalo mi to asi dvě hodiny, možná i méně," píše Highsmithová, která Carol nejdřív vydala pod pseudonymem, protože nechtěla být známá jako autorka lesbických románů.

Už tehdy stvořila dvě naprosto protikladné postavy, mezi nimiž by si kdokoliv představil i pouhé přátelství jako nepravděpodobné. Kouzlo je v tom, že (především mladé) čtenářky se mohou ztotožnit s oběma - Terezou, šedou myškou, co se teprve hledá, a sebevědomou Carol, osudovou ženou. Každá dívka jednou byla Terezou a doufala, že jednou bude Carol. A přestože je příběh psaný v er-formě, díky autorčině neobyčejnému vypravěčskému talentu se dá do obou postav bez problému vcítit, především do Terezy. 

Tempo, kterým se příběh posouvá kupředu, je velmi pomalé, přemýšlivé, ale všechny emoce a pasáže mají v Carol svoje pevné místo, nic nepřebývá. Styl psaní není přehnaně poetický, Highsmithové se ale skvěle daří vystihnout atmosféru padesátých let a zimního New Yorku, dýchá na vás skoro z každého slova.

Těm, kteří jsou zvyklí na svižnější psaní, možná bude chvilku trvat, než se začtou. Ale možná je to dobře, možná to byl dokonce autorčin záměr. Protože tahle kniha o osudu, bolesti a lásce, která nepůsobí šablonovitě, prostě stojí za vychutnání, stejně jako kousek kvalitní čokolády. 

Filmové zpracování se mi líbilo, bylo krásně výpravné a Cate Blanchett i Rooney Mara byly ve svých rolích úžasné, ale... kniha byla lepší. Asi proto, že do filmu se nějak nepodařilo vměstnat tu neprvoplánově dojemnou, dlouho budovanou a místy tak trochu tíživou atmosféru. Ale určitě stál za vidění. A mimo to se mi neskutečně líbí filmová obálka, a to i přesto, že normálně je moc nevyhledávám.
18:32 No komentářů
V srpnu normálně před sedmou nevstávám, pokud teda nemusím do práce. Představa prvních slunečních paprsků, které mezi stromy umí vytvořit dokonalou hru světla a stínů, a rána stráveného s neuvěřitelně milou dvojící, jakou je Evička s Filipem, mě ale z postele spolehlivě vytáhla a vznikly tyhle fotky. Cítím z nich vůni posekané trávy, chlad řeky, co se vlní kousek od stráně, a hřejivou lásku v náruči odcházejícího léta... 









13:16 4 komentářů
Letos jsem se poprvé účastnila Prague Pride. Chtěla jsem konečně vidět a zažít to, o čem moje kamarádka Šarlota každoročně prohlašuje, že je to "boží" a "má to úžasnou atmosféru" a "nabije tě to energií na rok dopředu". A po dni stráveném někde mezi konci duhy jí musím dát za pravdu. Už dlouho se mi nestalo, že bych se celý den usmívala a měla pocit takové pohody, tolerance, štěstí a všeobjímající lásky. Ve všech možných podobách, přesto stále stejné staré dobré lásky. Pár momentů nejbarevnějšího dne v roce jsem pro vás zastavila v čase. Třeba na vás dýchne trocha té skvělé atmosféry, která včera v centru Prahy panovala.




Průvodem jsem šla po boku kamarádů Radka a Anety. Radek asi zrovna říkal něco vtipného. Upřímně, je těžší zachytit chvíle, kdy neříká něco vtipného.



Duhového průvodu se účastnil i Dominik Feri. S vlaječkou zapíchnutou ve vlasech.



Duha, kam se podíváš! Většina lidí šla zahalená do barevných vlajek nebo je držela v ruce, holky měly květinové věnce. Anebo aspoň duhu namalovanou na tváři (jako já), protože nic duhového nevlastní (jako já). Teda, teď už ano. Koupila jsem si kelímek s nápisem Pij jako duha a mám z něj iracionálně velkou radost. 



Nechyběla ani zvířátka. Mýtická. 



Po průvodu a čedarových hranolkách (Radek by měl zvážit kariéru pražského gastro gurua) v Mr. Hotdog jsme zakotvili na Letné a stejně jako spousta lidí seděli v trávě, poslouchali hudbu hrající z povzdálí a povídali si až do večera. Myslím, že zase můžu přidat pár řádků do své definice perfektního dne. 


P. S. Díky všem, kdo mi včera ochotně pózovali na fotkách. Jste nejlepší! 


P. P. S. Tak zase za rok!

12:16 2 komentářů
Minulé jaro jsme se s částí party vypravily na roadtrip po španělské Andalusii. A protože jsme si tenhle způsob cestování zamilovaly, rozhodly jsme se letos v podobném stylu objevovat Portugalsko. Za deset dní jsme projely skoro celou zemi a viděly toho tolik, že se mi z toho ještě teď točí hlava. Pojďte se po krásách tohohle kousku Pyrenejského poloostrova podívat s námi!


Portimão


Přiletěly jsme v pátek třináctého (odvážné datum, já vím) do Fara, kde jsme se ale moc dlouho neohřály - hned druhý den ráno jsme pokračovaly do Portimãa, městečka, které obklopují ty nejkrásnější pláže, jaké jsem kdy viděla. O oceánu jsem básnila už od té doby, co jsme odjely na letiště Václava Havla a ráno před cestou na pláž to se mnou už bylo k nevydržení. Když jsme s Denčou konečně po tolika hodinách na cestě viděly Atlantik, rozeběhly jsme se k němu jako šílené, skoro jsme nestačily shodit oblečení. 

A hned první den jsme se samozřejmě všechny čtyři spálily. A následující tři dny kňučely a vyplácaly asi tři lahve Panthenolu (kterému Denča neustále říká špatně. To bylo samé: Kde je Petanol? Nebo: Nemel, a podej mi ten Pantheon).


Při večerních procházkách jsme vyfotily snad stovky "skákacích" fotek. Všechny vypadají podobně. Žádnou povedenou klišoidní fotku nemáme. To je schválně. Fakt.  


(Na rozdíl od Joeyho v Přátelích tuhle jámu Denča nevykopala, ale to jí nezabránilo, aby do ní vlezla.)




Ivet chtěla jen jednu pěknou fotku na pláži. Bohužel odjela na dovolenou s těmi nesprávnými. 


Procházkami po pobřeží jsme netrávily jenom večery. Já se po pláži potulovala, když už mě nebavilo ležet na slunci nebo jsem cítila závan inspirace. Brouzdala jsem ve vlnách, poslouchala vítr a racky, prolezla každou mořskou jeskyni, kterou příliv ještě nestihl schovat do své náruče, a psala. I když jsem s sebou neměla notebook, stejně jsem neustále přemýšlela nad svou novou knihou a večer si to zapsala. A z mých poznámek sem tam vznikla nějaká volná poezie:

napsala jsem tvoje jméno do písku
stála na břehu a čekala 
až ho smyje první vlna 
a vezme s sebou i moje city




Benagil & Sagres 



Po víkendu jsme se vypravily o pár set kilometrů severněji, do Lisabonu. Protože nám divoké skalnaté pobřeží jihu ale přirostlo k srdci a nechtěly jsme se ještě loučit, rozhodly jsme se cestou navštívit další pláže a mořské jeskyně.


Praia da Marinha pro mě byla ze všech nejdobrodružnější. Zezačátku je sice plná jemného písku, ale abyste se dostali ke známému skalnímu útvaru, "slonovi", musíte zdolat spoustu kamenů, několik trochu větších skal a přebrodit pár mělčinek plných podivných tvorů. Ale stálo to za to!





Později odpoledne jsme v Benagilu naskočily na loď a dopřály si tour po jeskyních. Přeneslo mě to ve vzpomínkách zpátky na dovolené v Chorvatsku, kdy jsme s kamarádkou Májou vždycky jeden den strávily na moři a pluly kolem ostrovů. Ty dny byly vždycky moje nejoblíbenější, lodě miluju! Není nic lepšího, než cítit slaný vítr ve vlasech. 




Poslední zastávkou před odjezdem do Lisabonu byl nejjihozápadnější cíp Evropy, který leží kousek od města Sagres. Je to místo, na kterém má člověk pocit, že dohlédne až na samý konec světa. Vysoké útesy a všude kolem jen kilometry a kilometry temného oceánu. Bere to dech. 

Lisabon


A jsme v Lisabonu! Upřímně jsem ještě z žádného evropského velkoměsta neměla tak smíšené pocity. Svým způsobem se mi Lisabon líbil, ale nedá se říct, že bych z něj byla bůhvíjak vedle. Není tam totiž nic výrazného, k čemu by se člověk mohl upnout. Spíš je to taková všehochuť, mix Ria de Janiera (kvůli obří soše Ježíše tyčící se nad městem), San Francisca (most 25. dubna, který se klene přes řeku Tajo, nápadně připomíná Golden Gate a všudypřítomné stařičké tramvaje taky evokují atmosféru kalifornské metropole) a klasického jihoevropského velkoměsta, kterých už jsem viděla spoustu. 


To ale neznamená, že bych si v Lisabonu nenašla místa a drobnosti, které by mě oslovily, naopak. Poprvé v životě mě tam třeba nadchly kachličky. Je jimi totiž obložený skoro každý dům v Lisabonu (a nejen tam), a to minimálně částečně. Mají různé vzory a barvy, proto mi tamní architektura připomíná rozmanitou galerii plnou uměleckých děl, kterou často doplňuje ještě street art všeho druhu. Ta kombinace je prostě ohromující. 


Tramvaj v sanfranciském stylu v centru Lisabonu.


Všude narazíte na obchůdky se sardinkami a vínem. Většinou jsou navíc v graficky překrásně vyvedených baleních, takže poslouží jako skvělý dárek pro blízké. Tahle fotka je z obchodu Silva & Feijó.


Kousek od kostela svaté Engrácie je obrovský bleší trh, kde se dá koupit naprosto všechno. Od šperků, vinylů, neidentifikovatelného harampádí až po knihy! Za euro! Kdybych nepřijela jen s příručním zavazadlem (a uměla portugalsky), odvezla bych si je všechny. 


Navštívily jsme i Castelo de São Jorge, hrad, který leží v srdci Lisabonu a z jeho hradeb je krásný výhled na město. Stejně tak i z kavárny Café Garagem, na kterou jsem dostala tip od slečny na Instagramu. Je jen pár minut chůze od hradu a dělají tam skvělé ledové kafe. 



Když už je řeč o kafi, ráda bych zmínila něco typicky portugalského, co si k němu můžete dát - pastel de nata. Tuhle sladkost si můžete dopřát všude po kavárnách, pekárnách, ale seženete ji i v supermarketu. Jsou to v podstatě malé košíčky z listového těsta plněné pudinkem a za ochutnání určitě stojí.


Torre de Belém neboli Belémská věž, která stojí v řece, je bezpochyby jednou z nejzajímavějších (a nejfotogeničtějších) staveb v celém Lisabonu. 

Sintra


Po dvou dnech v Lisabonu jsme se přesunuly do Sintry, která se stala nejnáročnější částí naší dovolené. Ten den jsme ušly přes dvacet kilometrů a minimálně devatenáct a půl z toho bylo do kopce. Na něm totiž leží ty největší poklady Sintry - Castelo dos Mouros, který vykukuje na za námi, a palác da Pena. 


Palác oděný do výrazných barev jsme prošly celý. Osobně na tyhle prohlídky historických staveb moc nejsem, fascinuje mě spíš to, jak vypadají zvenku, ale když už se tam člověk vydrápe, asi neuškodí strávit v tak krásném paláci trochu času.

A jedno doporučení bokem: Nenechte se zlákat řidiči všemožných vozítek (tuk-tuk a spol), že vás nahoru dopraví a ušetří vás námahy. Výšlap je sice docela náročný, ale stojí za to. Cesta k paláci totiž vede nádhernou botanickou zahradou, která místy připomíná prales. A je z ní krásný výhled na okolní kopce, které jsou často zahalené do mlhy, což Sintře propůjčuje trochu magickou atmosféru.




Nejvíc mě oslovil komplex Quinta da Regaleira, a to hlavně díky studnám, do kterých se dá slézt a které navzájem propojují tajemné podzemní chodby. A zahrady zdobí vodopády a jezírka plná kamenů, po kterých můžete přecházet sem a tam. Nemluvě o samotném paláci, který je podle mě prostě úchvatný!





A nejvíc musím pochválit jedno: ubytování! Nocovaly jsme v hostelu Casa Azul, kde jsem měla pocit, že jsem doma. Pán, který hostel vlastní, je neuvěřitelně milý a ochotný. Postaral se nám o zaparkování auta, před výšlapem nás varoval, že nahoře na kopci bude zima a ať si vezmeme bundy (když jste na dovolené na jihu Evropy, věci jako je bunda moc neřešíte) a ráno nám připravil tu nejlepší snídani. Pokoj jsme sdílely s mladou učitelkou z New Yorku, takže jsem si s ní celý večer povídala a dostala od ní spoustu tipů, protože se tam koncem srpna s holkama chystáme. A u snídaně jsme zase potkaly sestry z Nového Zélandu, které spolu cestují po Evropě. Klidně bych bývala zbytek dovolené strávila v tomhle hostelu! Ale portské na nás čekalo trochu severněji.

Coimbra & Aveiro



Následující den jsme si od kopců moc neodpočinuly. Coimbra, malé univerzitní městečko, totiž skoro celé na jednom leží. Závidím tamním studentům ty krásné fakulty. A knihovnu, samozřejmě! Do té jsme bohužel nestihly jít, ale v Portu jsme si literárního turismu užily dost.



Studenti koncertují v ulicích Coimbry.


Že na jihu všude v oknech, na balkonech a na šňůrách mezi domy visí prádlo už mě nijak nepřekvapuje, ale Portugalci tohle zdobení domů posunuli na novou úroveň. Proč na balkon nepověsit třeba rychlovarnou konvici? Ale co konvici, rovnou tam zaparkujte kolo. Why not.



Aveiro, Aveiro. Neboli portugalské Benátky. A konečně město, kde nejsou kopce! Bolavé nohy jsme nechaly odpočinout a projely se městem na gondole, které mají vážně rozmanité zdobení. Na přídích najdete většinou buďto jídlo, nějakou tu erotiku anebo náboženské motivy.



Průvodce nám dělal portugalský Danny DeVito. Když jsme se společně s francouzským párem nalodily, zeptal se nás, jakou řečí mluvíme. "Anglicky," odpověděly jsme. "Proč nemluvíte francouzsky?" rozčiloval se, načež všechno odvykládal v portugalštině. I když jsme nerozuměly ani slovu, stejně to díky jeho přednesu bylo vtipné. A informace o Aveiru si holt najdu na Wikipedii. 


Kousek od Aveira je pláž, která se jmenuje Costa Nova. A najdete na ní tyhle roztomilé rybářské domečky, které zdobí nejeden místní pohled a magnet. 



Samotná pláž je úžasná! Překvapilo mě, jak jsou pláže na severu odlišné od těch na jihu. Už žádné skály a útesy, ale písečné duny, majáky (tady na té pláži se shodou okolností nachází ten největší v celém Portugalsku), spousta surfařů a nekonečné promenády. 



Porto


Poslední víkend jsme strávily v Portu. To město mě okouzlilo. Nádherná architektura, náplavka plná útulných vináren, odkud je krásný výhled na město - stejně jako z mostu krále Ludvíka (odkud je pořízená fotka nahoře) a božské knihkupectví.




Ano, tohle knihkupectví. Livraria Lello. Fronta u vstupu bývá nekonečná, a to z jednoho prostého důvodu. Inspirovalo J. K. Rowlingovou při psaní Harryho Pottera. A taky je titulováno jako "nejkrásnější knihkupectví na světě", s čímž musím souhlasit. Hezčí jsem vážně neviděla. Ale fotky jako z nejkrásnějších Instagramů uvnitř neuděláte, protože je tam hlava na hlavě snad 24 hodin denně.


Vinná ulička. Svoje podniky tady mají ti nejznámější portugalští vinaři. My jsme tu večer vypily lahev Sandemana (Ruby), ke kterému jsme snědly talíř ovčího sýra. A mně se splnilo to, o čem jsem básnila celých deset dní. "Chci sedět na náplavce se skleničkou v ruce a sledovat západ slunce nad Portem. To je všechno, co chci," omílala jsem neustále. 






Poslední den už jsme měly všechna portská zákoutí prozkoumaná, víno vypité, a tak jsme se rozhodly si ještě trochu užít oceánu a plodů moře. Dostaly jsme tipy na pár restaurací, kde dělají skvělé ryby, o kterých pro změnu celých deset dní básnily holky. V jedné z nich si daly mořského okouna, který prý splnil všechny jejich fantazie - ale kamkoliv v oblasti Douro Marina zavítáte, nejspíš s jídlem nešlápnete vedle. A většina podniků je navíc i docela levná.


A ještě literární tečka: Kromě Černooké, která mi na cestách samozřejmě musela dělat společnost, jsem do Portugalska vzala i Call Me By Your Name Andrého Acimama - a bezmezně jsem se zamilovala. Ta lyrická próza s psychologickým podtextem je prostě tak krásná! O příběhu samotném ani nemluvě.


A kam vyrážíte letos v létě vy? 

21:08 2 komentářů
Novější články
Starší články

AUTOR

AUTOR

Jsem Anna, dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky a novinářka, která miluje knihy, fotografování a cestování. Napsala jsem Černookou (YA thriller).

Kontakt

ARCHIV ČLÁNKŮ

  • ▼  2018 (16)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (2)
    • ▼  srpna (6)
      • Japonské podivno aneb co nabídnou Murakamiho krátk...
      • Poezie z Instagramu
      • Carol: Když osudová láska bojuje s realitou
      • Filip & Eva
      • PHOTO DIARY | Prague Pride
      • Jak projet Portugalsko v 10 dnech
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (1)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
  • ►  2017 (23)
    • ►  října (2)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (5)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (4)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2016 (33)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (5)
    • ►  srpna (4)
    • ►  července (3)
    • ►  června (5)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (3)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (1)
  • ►  2015 (14)
    • ►  prosince (2)
    • ►  listopadu (2)
    • ►  října (1)
    • ►  srpna (1)
    • ►  července (1)
    • ►  června (2)
    • ►  dubna (1)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (3)

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

  • Memoáry nejen o psaní
  • Malý život aneb emocionální realismus Hanyi Yanagihary
  • Michaela Klevisová: O příběhu přemýšlím i půl roku. Miluju ruskou literaturu a britské detektivky
  • Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
  • New York, New York
  • Volba Nicholase Sparkse
Používá technologii služby Blogger.
Anniny deníky/The Anna Diaries

ČTENÁŘI

SLEDUJ MĚ NA INSTAGRAMU

Created by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates
Menu is customized.