• AUTOR
  • RECENZE
  • ČERNOOKÁ
  • FOTOGRAFIE
  • CESTOVÁNÍ
  • PÍŠU
  • MENU
    • AUTOR
    • RECENZE
    • ČERNOOKÁ
    • FOTOGRAFIE
    • CESTOVÁNÍ
    • PÍŠU

Zápisník jedné lásky jsem poprvé viděla ve filmovém zpracování asi před šesti lety. Dokážete si představit, jak mě to jako třináctiletou holku rozhodilo. Někde mezi pláčem a vzlykáním jsem se do toho příběhu neodvolatelně zamilovala, a když jsem se dozvěděla, že existuje literární předloha, toužila jsem si ji přečíst. Ale byla beznadějně vyprodaná a nakladatelství Ikar udělalo další dotisk až v roce 2013. Vlastní výtisk (krásný, viďte?) se mi dostal do rukou relativně nedávno - koncem roku 2014. Takže... stálo to čekání vlastně za to?

Nicholas Sparks byl od mých patnácti, kdy jsem od něj přečetla první knihu - Poslední píseň -, mým literárním idolem. Jeho příběhy jsem považovala za ohromné milostné romány, které nic nepředčí (tehdy jsem ještě neznala Lolitu, Gejšu nebo třeba Pokání). Obdivovala jsem ho tolik, že jsem dokonce v šestnácti napsala vlastní "román" á la Sparks přibližně o tři sta padesáti stranách.

Ačkoliv už znám lepší autory a daleko kvalitnější díla, Nicholas Sparks stejně bude napořád mou pubertální literární láskou, autorem, k jehož knihám se budu ráda vracet nebo si přečtu ty nové, protože mě k němu vážou milé vzpomínky na mé první spisovatelské počiny a na počátek mé vášně k literatuře, která by se bez něj možná ani neprojevila. 

Ale teď už konečně k recenzi.

Zápisník jedné lásky je příběh, který znají i ti nejzarytější skeptici a odpůrci romantických řečiček a velkých gest. Možná díky věhlasnému filmu, na němž režisér Nick Cassavetes spolupracoval s Ryanem Goslingem (Noah) a Rachel McAdams (Allie). Proto asi nemusím dopodrobna vysvětlovat, oč v knize běží, ale přece jen trochu nastíním zápletku: Ona je bohatá dívka s dobrým vzděláním, on je chudý kluk z venkova, který má rád poezii a svého otce, s nímž žije ve skromném domě. Setkají se úplnou náhodou, zamilují se a prožijí spolu nádherné léto. Život je rozdělí, Allie si najde bohatého manžela, Noah po smrti otce opraví venkovské sídlo, kde žije samotářským životem, a pořád myslí na Allie. Po letech je osud znovu svede dohromady - v obou se probudí dávná vášeň a láska, Allie opouští manžela a stěhuje se k Noahovi. Přivedou na svět děti a žijí šťastně, dokud Allie neonemocní Alzheimerovou chorobou. I přes všechny komplikace s ní Noah zůstává až do konce a snaží se pomocí předčítání zápisníku vzbudit v Allie umírající vzpomínky, až se mu to v jednom vzácném okamžiku doopravdy podaří.

Na Zápisníku jedné lásky se mi líbí autorem dokonale promyšlená kompozice. Kniha v podstatě vypráví příběh životů dvou lidí od mládí až po stáří, zachycuje vedlejší dějové linie, stejně jako zahrnuje i popisné pasáže přírody, interiéru domu a pocitů postav, a to vše dokázal Sparks obsáhnout na necelých 159 stran. Osobně jsem jako autor ten "vykecávací typ" (i když už se to snažím korigovat), takže schopnost sdělit vše podstatné, ponechat uměleckou úroveň psaného slova a ještě být stručný považuji za něco mistrovského. Možná k tomu ale přispěla i autorova technika vyprávění "příběhu v příběhu". Zjednodušená forma rámcové kompozice v tomhle případě padne jako ulitá.

Dalším plusem je pro mě postava Noaha jakožto skromného, pracovitého člověka se smyslem pro krásu okolního světa i půvab slov. Je to takový staromódní typ muže, kterého by ve skrytu duše každá dívka/žena chtěla mít po boku (ještě kdyby vypadal jako Ryan Gosling, žejo), a snad i proto tahle knížka tak dobře funguje na čtenáře.

Autorovo vyjadřování bylo uhrančivé, když mi bylo patnáct, a ohromuje mě i teď, i když popravdě už o trochu méně. Přesto se ale stále najdou řádky, které mě odzbrojí a připomenou mi, proč jsem se do toho Sparkse vlastně tolik zamilovala. Jako například tenhle odstaveček: "Zůstanu s tebou, dokud tě slunce nevyloučí ze svého jasu, vody ti neodepřou svůj lesk a listí svůj tichounký šepot." Vím, je to prosté. Jenomže právě v tom nacházím tu genialitu.

Když už odezněla má posedlost jedním autorem, musím se přiznat, že na Sparksově tvorbě nacházím i negativa. V generalizovaném pojetí jsou to především přílišné projevy pobožnosti, které se v některých dílech projevují méně, v některých více. Nicholas Sparks je pochopitelně věřící, nic proti tomu, jenomže to má za následek, že jeho postavy skoro nikdy nepáchají nic špatného a mají pochopení pro všechno a všechny na světě. Je to sice hezké, ale bohužel trochu utopické, navíc tím autorovo dílo jako komplexní záležitost spěje k neodvratné monotónnosti, což je podle mě škoda.

A konkrétně k Zápisníku. Iritovala mě postava Allie (svým jednáním, uvažováním), ale to je spíš můj osobní názor, než aby se to dalo vnímat jako mínus. A příběh, ač já sama ho zbožňuju, je tak trochu klišé. Chudý kluk, bohatá holka, letní láska, rozhořčení rodiče, odloučení a šťastné shledání. Celé to zachránily detaily, originálnější závěr (spíše života Allie a Noaha, než knihy jako takové) a již výše zmíněná dobře vymyšlená kompozice.

Zápisník jedné lásky je kniha, kde se velká romance prolíná se "slaďárnou pro naivky", a dohromady vytváří něco, co neurazí, a sem tam vás pohladí po duši nebo naopak přiměje k pláči. Napsat to někdo jiný, dostane dílo dvě a půl hvězdičky. Ale protože je to Sparks, se svými krásnými metaforami a nenuceností, která odzbrojuje, moje výsledné hodnocení se vyšplhá o ještě o pomyslnou hvězdičku výš.

P.S. Film se mi tentokrát líbil o chlup víc, než knížka. 
21:06 1 komentářů
Paulo Coelho vždycky patřil k autorům, které mám v podvědomí zafixované jako ty, od kterých si chci něco přečíst, ale ještě jsem se k tomu nedostala. Neurčitou budoucnost Coelhovy existence v mé knihovně proměnila v realitu jedna literární soutěž, v níž jsem vyhrála jeho novinku Nevěru. Což byla také první knížka, kterou jsem od autora četla. Ale tenhle článek jí paradoxně patřit nebude. Dneska se zaměřím na mou nejoblíbenější knihu od Paula Coelha - Veronika se rozhodla zemřít.

Veronika je mladá dívka ze Slovinska, která má na první pohled vše - je krásná, chytrá a žádaná. Přesto jí něco chybí. Změna. Odvaha ji učinit. Z rozmrzelosti nad stále stejným životem a pocitu zbytečnosti se rozhodne pro sebevraždu. Prášky, které ji měly uspat nadobro, ale nepůsobily dostatečně dlouho, aby ji zabily. Veroniku včas najdou, zachrání jí život a ona je odsouzená k pobytu v sanatoriu. Jenomže když jí lékař poví, že má vlivem prášků poškozené srdce a pomalu umírá, zdá se, že pokus o sebevraždu až tak nezdařený nebyl. A právě tehdy se ve Veronice probudí instiktivní touha po přežití a dívka začne o svůj život bojovat...

Coelhovo dílo se i po uplynutí sedmnácti let od prvního vydání vyznačuje svou aktuálností, díky čemuž silný filosofický podtext, tak typický pro všechna autorova díla, nevyjde vniveč, ale vyzní naplno. Do karet Coelhovi nahrává i fakt, že novelu postavil na uvěřitelnosti a reálných příbězích lidí, osudech, které by mohly potkat víceméně každého z nás, a stejně dobře by nás mohly dostat i do blázince. Proto po dočtení (někdy i během četby) většině čtenářů jistě vyvstane na mysli otázka: A kdo je tady vlastně blázen? Nejsme to nakonec my všichni? Jak se liší lidé, co jsou za svá šílenství či pouhé mizérie (teď nemluvím o skutečně těžkých duševních chorobách) zavřeni mezi čtyřmi stěnami a zamřížovaným oknem a ti, co s nimi volně pobíhají po ulicích?

K tématu sanatorií má blízko i autor sám, který na několika stránkách knihy nepřímo vystupuje jako jedna z postav. Jeho rodiče ho totiž nechali celkem třikrát zavřít do psychiatrické léčebny, kde se musel podrobit elektrošokové terapii, protože neschvalovali jeho touhu psát.

Co od knihy nemůžete čekat, je rozhodně našlapaný děj plný nečekaných zvratů. Knihy Paula Coelha takové nejsou. Snad jedinou lehce "dobrodružnější" knihou, kterou jsem od autora četla, byl Alchymista, ale ani tam to nebylo bůhvíjak převratné. Pro mě osobně to ale neznamená negativum. Jistě, knížky, co jsou přeplněné akcí se dobře čtou. Ubíhá to, jste zvědaví, co se stane na další stránce, jaká postava umře atd., což Veronika se rozhodla zemřít paradoxně nesplňuje. Coelho totiž upřednostňuje jakousi "vnitřní dějovost", která je zajímavá zase trochu jiným způsobem. A zároveň může za fakt, že spousta čtenářů pro autora nenajde pochopení, někteří ho dokonce nepovažují za spisovatele a ti radikální ho házejí do literárního odpadkového koše, protože prostě píše jinak. Znamená to však, že špatně? To je otázka, na kterou by si mnozí kritici měli odpovědět především.

Dílo je také jediným (z těch starších - nově vydanou Nevěru nepočítaje), kde se autor nedrží svých klasických dvou linií - mystična a reality. Zůstává jen u té druhé, což je vítaná změna, která navíc činí z knihy něco lepšího, než co Coelho normálně tvoří.

Pokud tedy sháníte knihu, která vás donutí přemýšlet, a nad kterou budete uvažovat ještě nějaký ten pátek po otočení poslední stránky, nebo se prostě jen chcete konečně seznámit s tak často opěvovaným Coelhem, Veronika se rozhodla zemřít je ta správná volba.

Veronika se rozhodla zemřít je jediným Coelhovým dílem, které kdy bylo zfilmováno - učinila tak americká produkce, která do role Veroniky obsadila herečku známou především ze seriálu Buffy, přemožitelka upírů Sarah Michelle Gellar.

Máte přečtenou nějakou z Coelhových knih? Pokud ano, podělte se o váš názor. :)
11:39 6 komentářů
Světový bestseller. Debut pyšnící se rekordy v rychlosti prodeje. Kniha roku 2015. Asi se nenajde nikdo, kdo by o knize vůbec neslyšel; propagují ji na internetu, ve výlohách knihkupectví, dokonce i v rádiu. Propagujeme ji i my, literární blogeři a čtenáři, co napíší třeba jen krátký komentář na sociální sítě či knižní databáze. Je kniha ale opravdu tak úžasná, jak se říká?

Prvotinu britské autorky Pauly Hawkins Dívka ve vlaku (The Girl on the Train) jsem si nevybrala sama. Možná právě proto, že na ni bylo všude tolik reklam a lákadel. Asi jsem se trochu lekla, že půjde o další seznaci á la Fifty Shades of Grey, která zprvu uchvátí, ale když zajdete do důsledku, není to žádná sláva.

Dostala jsem ji jako dárek, a jelikož jsem nechtěla urazit, tak jsem se do čtení pustila skoro okamžitě. A takřka hned jsem i skončila. Ne proto, že bych ji odložila po první kapitole, protože by se mi nelíbila, ale protože jsem ji měla přečtenou zhruba za půl druhého dne, jak byla neuvěřitelně čtivá. A tohle se mi naposled stalo s románem Gejša od Arthura Goldena, jinak se s každou podobně silnou knihou (327 stran) pachtím aspoň jeden pracovní týden.

Skoro se mi nechtělo věřit, že jde o literární debut. Kompozice (na které pohoří většina "začínajících" spisovatelů) je totiž naprosto úžasná, téma je promyšlené, využití chronologie v kombinaci s retrospektivou nepůsobí nijak přehnaně umělecky, hezky vystavěné jsou i dialogy. Ovšem to nejlepší je hlavní hrdinka, nedůvěryhodná svědkyně a "labilní" alkoholička Rachel. Nic neskryje vraha lépe, než nespolehlivé vyprávění, jehož autorka využila.

Paula Hawkins ale nepodává celý příběh pouze z pohledu Rachel, knihu pestří kapitoly, kde dostávají prostor další dvě postavy; Megan (oběť) a Anna (milenka/posléze manželka Toma, Rachelina ex-manžela), čímž se čtenáři dostává možnosti nahlédnout "za roh", a taky se díky tomu krásně vysvětlí a odkryje celá zápletka do nejmenšího detailu.

Abych byla upřímná, nenašla jsem v knize žádná slepá místa, žádnou peripetii, která by nebyla uvedena na pravou míru, což oceňuji vzhledem k faktu, že děj je relativně komplikovaný. A možná právě proto se autorce podařilo udržet většinu čtenářů v napětí a nevědomosti až do konce druhé třetiny knihy. Pak už začíná být všechno očividné, ale záměrně.

Líbí se mi, že vedlejším, ač hodně silným, tématem knihy je alkoholismus jako takový. Považuji ho za závažný problém, o to více v moderní společnosti žijící v neustálém stresu, kterého se čím dál více lidí zbavuje alkoholem. Přesto si o problematice alkoholu v současné beletrii málokdy přečteme; poslední opravdu dobře napsaná kniha zabývající se alkoholismem, kterou jsem četla, je Zabiják od Zoly, a to je záležitost devatenáctého století. Takže jsem byla docela ráda za pasáže, které autorka věnovala popisům opileckých a kocovinových stavů hlavní hrdinky či její touhy po skleničce něčeho ostřejšího. Svůj účel to splnilo dokonale.

Někteří lidé označují knihu spíš za psychologický román, než detektivku. S tím se ztotožňuji. Detektivní zápletku román samozřejmě má, ale hodně se zaměřuje na psychiku postav, způsob jejich uvažování, jejich myšlenky a zvraty v jejich chování. Což osobně ale nepovažuji za mínus, mám knihy podobného ražení moc ráda.

Co bych knize vytkla je, že dost upozaďuje mužské postavy. Chápu, že pro zachování onoho tajemství, konečného překvapení, pro větší napětí atd., je to tak lepší, ale podle mě by bylo zajímavé zakomponovat do děje třeba pohled detektiva Gaskilla jako jediné nezaujaté osoby. Jinak totiž celý příběh překypuje subjektivitou (a právě proto je kniha více psychologickým románem, než klasickou detektivkou).

Celá řada uznávaných umělců, významných plátků a kritiků se o knize vyjádřila velice pozitivně. Například Reese Witherspoon se nechala slyšet: "Musela jsem číst až do rána." Stephen King zase řekl: "Opravdu skvělý napínavý román, který mě nenechal valnou část noci usnout. A ta vypravěčka alkoholička je prostě dokonalá!" a v USA Today se psalo: "Mělo by se to nazývat 'nová Zmizelá."

A nakonec dobrá zpráva pro fanoušky stříbrného plátna: studio Dreamworks připravuje filmovou verzi Dívky ve vlaku s herečkou Emily Blunt v hlavní roli. Těšíte se?
22:39 2 komentářů

           Zima se tulákovi vkradla i pod ty nejspodnější vrstvy jeho sporého odění. Ze rtů se mu linul hustý oblak páry a prsty měl zchřadlé tak, že i hra na starou španělku s pěti strunami, kterou si vydělával na nuzné živobytí, byla nemožná.
Lednový chlad je nemilosrdný nepřítel. Člověk by přísahal, že ho spálí zaživa.
Věděl, co by pomohlo. Takový grog se zázvorem, ten, co dělají jen v baru nedaleko Moulin Rouge, by mu udělal dobře. Ale to by musel mít v kapse víc, než jeden frank. A bůhví, jestli ho tam ještě má. Možná ho už utratil za kus chleba. Zatracená zima, ničí mu i paměť.
Lidi chodí kolem jako loutky napjaté na provázcích, dokonce i výraz jejich tváří je stejně neměnný. Pouhé figuríny z výkladních skříní. Všichni se dívají na muže v roztrhané péřové bundě, jehož domovem je město v celé své velikosti, ale nikdo se neodváží přistoupit blíž.
Z potemnělého nebe se začne snášet první letošní sníh, který se zanedlouho změní na vánici, a většina kolemjdoucích sahá po deštnících, které by je aspoň trochu uchránily před rozmary počasí. Už na muže nezírají. Upírají zraky na špičky svých bot a myslí jen na to, jak se co nejrychleji někam ukrýt.
Tulák se přikrčí na lavičce ve snaze uchovat zbytek tělesného tepla, který mu ještě zbývá, a vzhlédne k obloze. Železná dáma shlíží na město ze své tři sta metrové výšky a je přitom pořád stejně nádherná, jako by žádná zima ani nebyla. I kvůli ní opustil venkov, rodnou Lapradelle-Puilaurens, malebné podhůří Pyrenejí a jeho parná léta. Ale ona, Paříž, mu za to stála. Zdejší život, sladší než nadýchaný krém uvnitř makronek, byl chloubou i obyčejnému vandrákovi. Co by dal za to, aby ho mohl znovu prožít od začátku.
Sklopí hlavu, na nic nemyslí. Chlad mu rychle zavírá víčka, ale jakmile začne propadat mdlobám, probere ho klapot dámských podpatků dopadající na kamennou dlažbu v pravidelném rytmu. Otevře oči. Před ním stojí mladá žena v černých šatech, v dlani svírá rukojeť červeného deštníku. Jak to, že jí není zima?, napadne tuláka. Omráčeně pozoruje její krásnou tvář – je mu odněkud povědomá.
„Co chcete?“
Žena se tajemně usměje, ale neodpoví. Nevydá jedinou hlásku. Potom natáhne paži před sebe, jako by mu ji podávala, ale než se jí dotkne, ucukne a otočí se k odchodu. Muž se za ní nějakou dobu vyjeveně dívá, načež mysl přinutí to unavené a mrazem ztuhlé tělo, aby se zvedlo z lavičky, na níž už několik hodin nehnutě sedí, a udělalo první krok. Dožene záhadnou dámu s červeným deštníkem, a chvíli mlčky zírá na její profil, jemuž dominují sytě rudé rty. Byl by přísahal, že ji zná.
„Kdo jste?“ znovu se pokusí o štěstí. A znovu nedostane odpověď.
Kráčí městem, bok po boku, žena krásná jako obraz snového světa a muž, jenž je sám obrazem kruté reality. Seina jim svým proudem uhání naproti jen chvíli, pak ji překročí, a vlny ženoucí vstříc Atlantiku mizí v nedohlednu i s mostem Pont de l’Alma.
Tulák netuší, kam a za kým ho neznámá vede, přesto se neohlíží zpět, nezastavuje se, pokračuje dál, jako by ty nachové rty a oči, v nichž září všechna světla Paříže, byly jeho osudem.
Sněžení ustalo a s ním se zastavila i dvojice. Před nimi se v běloskvoucí velkoleposti tyčí Sacré-Coeur. Ach, jak dlouho tohle místo nenavštívil! Ale moc dobře si pamatuje, kdy ho viděl poprvé. Bylo to v podvečer jeho pětadvacátých narozenin, to pozdní odpoledne, kdy přijel do Paříže. Bazilika byla prvním místem, které navštívil. Nespočet hodin strávil mezi jejími zdmi, tehdy tak lhostejnými k jeho přáním a prosbám.
Pamatoval se, jak pokorně žadonil, aby se mu podařilo prosadit se jako hudebník. Aby si ho všimli producenti a lovci talentů, až bude hrát jihofrancouzské písně na svou tehdy ještě šestistrunnou španělku. Ale nikdo ho nikdy neoslovil. Takových jako on bylo v Paříži na konci osmdesátých let tisíce.
Žena mu pokyne hlavou, aby ji následoval dovnitř kostela. Chvíli váhá, a pak vkročí. Bazilika je zahalená do ticha, je v ní jen pár lidí. Tak jako tehdy.
Prochází se po obvodu, dokud nenarazí na výklenek, v němž osaměle klečí před oltářem mladý muž a urputně šeptá modlitbu. Tulák se zarazí. Má snad déja vu? Přesně takhle tu kdysi… krásná neznámá mu přetrhne křehkou nit myšlenek zataháním za rukáv.
Další zastávkou je bar La Jambe Boiteuse, ona svatyně všech dobrodruhů, co se protloukají životem den za dnem s tím dobrým i zlým, co jim přinese. A zrovna tady jim nosí jenom to dobré. Před vchodem se hlasitě rozesměje štěstím, div slza neukápne - to vábivá vůně svařeného vína ho hladí na duši. A také vzpomínka na jedinou práci, kterou v Paříži kdy měl. Roky tu hrával a zpíval, byl oblíbený u všech lidí z Pigalle, až dokud podnik nezměnil majitele a ten nezatoužil vyměnit kytaristu za pianistu.
Rád by ještě jednou zakusil, jaké to je stát na pódiu před publikem, oslněn září reflektorů tak, že jen stěží uvidí tváře svých posluchačů. Dáma jako by slyšela jeho myšlenky, proplete své prsty s jeho a odvleče ho dovnitř.
Bar je narvaný k prasknutí. Zdá se, že se tu pořádá nějaký večírek ve stylu retro, protože na sobě všichni mají oblečení, co se nosilo půl druhé dekády nazpět. Nikdo se po něm, ani po ženě s červeným deštníkem nijak zvlášť neohlíží. Všichni visí očima na hudebníkovi, co na pódiu právě začíná svoji show. Žena ho vede stále blíž, dokud nestojí chlapci přímo u nohou. Vzhlédne, a když ho přestane oslepovat ostré světlo, všimne si, že umělec je kytarista; vida, už zase tu chtějí staré dobré španělky. A hraje dobře, dokonce moc dobře. Celý dav mu tleská a skanduje neurčitá slova chvály. Třebaže ovace nejsou určeny jemu, zaplaví tuláka známý pocit blaha a radosti.
Pak se ale podívá chlapci do tváře a ten pohled ho šokuje tak, že mu skoro pukne srdce. Je to on. Ten kytarista je jeho osmadvacetileté já, má na sobě dokonce stejné džíny a košili. Má jeho kytaru. Jeho hlas. Celá jeho osobnost patří tomu mladému muži.
Vyděšeně se ohlédne na ženu s deštníkem: „Co to má znamenat?“
Dáma zavrtí hlavou, zvlní rty do úsměvu a odvede ho pryč. Tulák ale nemůže z chlapce spustit oči, pořád se za ním otáčí. Takže v Sacre-Coeur ho nešálil zrak, opravdu viděl sebe sama promlouvat ke Kristu. Jak je tohle možné? Copak ho žena vodí jeho vlastní minulostí? A s kým má vůbec tu čest? Je to snad jen výplod jeho fantazie?
Jdou dál, proplétají se potemnělými ulicemi, míjí nároží a parky, dokud se opět nezastaví; tentokrát Bulváru Saint-Michel. Jako mávnutím proutku město ožije hlukem smějících se párů, troubením aut a muzikou linoucí se z podniků hýřících životem.
„Proč tenhle bulvár?“
Žena ukáže před sebe na někoho v davu. Muž mžourá jako by byl krátkozraký. Nikdo z těch cizinců mu není ani trochu povědomý. A najednou se mezi lidmi objeví ona; Claire. Jeho první láska. Vypadá stejně, jako když ji uviděl poprvé. Vznáší se v červeném saténu, světlé vlasy jí splývají podél porcelánové tváře. Krásná a úchvatná, téměř jako samotná Paříž.
Několik týdnů se scházeli právě tady, na bulváru Saint-Michel, až jednou nepřišla na smluvenou schůzku a on už ji nikdy neviděl. Neměl její číslo, ani telefon, na který by zavolala ona. Neznal její adresu. Jediná indicie, která ho k ní mohla zavést, bylo její jméno. A to nestačilo.
Zničehonic se bulvár rozplyne v nenávratnu. Vítr se zvedne, mráz udeří jeho tvář o něco silněji. Ale světla města, ta září jako ještě nikdy. Kolikrát se pod ní procházel, obdivoval její vznešenost, překrásnou medovou barvu, kterou se odívá při západu slunce a přemýšlel, jaké by to bylo, jednoho dne stanout na jejím vrcholu a vidět celičkou Paříž z její náruče. A teď je konečně tady, konečně to všechno zří a je to stejně velkolepé, jako v jeho představách!
Odvrátí zrak od milionu světel a podívá se na dámu s deštníkem. Už není vyděšený, necítí strach, nezbývají mu otázky, na něž by se ptal, kromě jedné: „Odkud vás znám?“
Dáma mu věnuje dlouhý pohled a přistoupí k dalekohledu. Chvíli se dívá do kukátka, načež pokyne muži, aby si s ní vyměnil místo, opět bez jediného ztraceného slůvka. Tulák se skrčí, plný očekávání na to, jaký pohled se mu naskytne.
Přístroj je namířený na boční stěnu jakéhosi domu, na kterém je vyvěšený snad dvacetimetrový plakát, a na něm je žena s uhrančivýma očima a rudými rty. V ruce drží červené paraple, za nímž je zobrazené celé pařížské panorama a na něm elegantními písmeny napsáno: „Potkejte osobně Mademoiselle Paris.“ Tulák prudce vydechne a otočí se zpátky na ženu. Ale není tam. Vypařila se, jako by ani neexistovala.
 Muž si vzpomene na své nedávné přání prožít ještě jednou uplynulé události svého života, než bude příliš pozdě. Vrátit zpět sladké plody mládí. Zakusit všechny krásy města, poznané i ty, co dosud neobjevil. To se mu dnes večer podařilo. Navíc se před ním teď klaní celá Paříž, město, jež si ho podmanilo natolik, že v něm zůstal, i když se mu tu nevedlo, když věděl, že na jihu na něj čeká veškeré pohodlí, které nabízí domov. Přesto si vybral Paříž. A udělal by to znovu. Ona byla jedinou životní volbou, které nelitoval, všemu navzdory. Jeho pravou láskou.
Usměje se na svou půvabnou milenku, ukloní se jí tak, jako ona se v tenhle moment koří jemu, a do ticha noci zašeptá: „Bon Soir, Mademoiselle Paris.“
Tulák se choulí na lavičce, nad katedrálou Notre-Dame zrovna vyšlo slunce. Lidé ho míjejí s nezájmem, však ten chudák určitě jenom spí. Potom k němu přistoupí malé dítě a začne si ho zkoumavě prohlížet. Matka ho okřikne: „Běž pryč od toho pobudy!“
„Mami, ten pán je mrtvý!“
„Kuš, jenom chrápe! A pojď už.“
„Ale mami, mami, on nedýchá!“ zavříská dítko.
Žena zpozorní. Ten chlap nepohne ani brvou, hlavu má zvrácenou v nepřirozeném úhlu. Snad aby radši zavolala záchranku, třeba se mu ještě bude dát pomoct…
Patnáct minut na to lékař konstatoval smrt následkem umrznutí. Tulákovo srdce přestalo bít pozdě v noci.
23:53 No komentářů

Je prvního října. Léto už předalo vládu podzimu, který tiše přitančil po špičkách a políbil krajinu, která se, snad studem, začala pomalu červenat. Sivé nebe nad jezerem, na nějž mám z okna obývacího pokoje jedinečný výhled, se odráží v lesklém víku velkého piana a já mám pocit, jako bych v něm na okamžik zahlédla tvář otce.
Tohle křídlo pro něj znamenalo tolik. Dodnes ho živě vidím, jak tu sedí, s očima zaklesnutýma kamsi za horizont, a hraje jednu z Chopinových skladeb. Byl hudbě oddaný jako ničemu na světě.
Často říkával, že právě hudba dokáže vyléčit všechny strasti světa. Já, ve svém naivním mladickém přesvědčení, že vím všechno nejlépe, jsem mu pokaždé nabubřeně oponovala: „Copak hudba dokáže zastavit válku? Dokáže nakrmit hladovějící děti? Přiměje lidi, aby si navzájem přestali ubližovat?“
Na to mi odpovídal se stoickým klidem, který z něj během těch momentů vyzařoval na míle daleko: „Ne, hudba nemůže věci zlepšit hmotně, navenek. Léčí naše duše. A to má mnohdy nevyčíslitelně větší hodnotu.“
Přínos hudby pro lidské nitro pro něj byl zázrakem, osmým divem světa. Byla jeho životní filosofií a vždy, když měl nějaké trápení, ať už se týkalo čehokoli, upínal se k hraní nejrůznějších skladeb, vlastní tvorbě či jen pasivnímu naslouchání dílům velikánů. Na jeho tělo bohužel hudba tak blahodárný účinek neměla; dnes jsou tomu čtyři roky, co podlehl rakovině.
Jako každoročně tu sedím, slepě a bez citu pro jeho životní vášeň mačkám černobílé klávesy a snažím se pochopit, co tak magického v hudbě nacházel. Pokouším se mu porozumět. I když hádám, že je to nemožné. Nikdy jsme si nerozuměli, ne doopravdy. On byl emocionálně založený člověk, umělec tělem i duší. Zato já jsem realistka každým coulem. Naše cesty se rozešly, už když jsem byla dítě a čím jsem byla starší, tím více se oddalovaly. Podvědomě tuším, že si mě chtěl k sobě přitáhnout blíž právě pomocí hudby, ale já se odjakživa tvrdošíjně bránila. A teď je na projevení zájmu příliš pozdě.
Odsunu stoličku a vydám se do kuchyně. Snažím se najít čaj, který bych si mohla uvařit, abych se zahřála, ale ve spíži není ani památka po čemkoliv poživatelném. Zklamaně zavřu dvířka a přitáhnu si vlněný svetr blíž k hrudi. Dům je prochladlý věčnou nepřítomností lidí. Matka se odstěhovala před rokem, když jsme s bratrem odešli se svými partnery bydlet do vlastních domovů; prý je to tu pro ni moc velké. Navzdory tomu ale odmítá dům prodat, a tak jediná návštěva, která zdejší prostory občas potěší svou přítomností, jsem já a údržbář, jenž sem chodí co půl roku kontrolovat stav potrubí a elektrických rozvodů.
Přesto, jak to tu celé zeje prázdnotou, pořád slyším v mysli L’Audieu, Chopinův valčík. Otec jej často hrál v posledních měsících života. Byl pohublý a bledý, kostnatá ruka Smrti už kolem něj v tu dobu byla pevně ovinutá, přesto působil během hraní tak silný, jako by ho nedokázalo nic na světě srazit na kolena…
Znenadání, zcela nepřipravenou, mě přepadne nevysvětlitelná melancholie a sentimentalita. Kdysi tu bývalo tak živo, a teď? Přirovnala bych tenhle dům k vysoké třešni, co roste vzadu na dvorku. Na jaře a v létě kolem ní bývá veselo, včely pilně opylují květy, načež si špačci pochutnávají na zralých plodech. Na podzim vzpomínky na uplynulá období pomalu opadávají v podobě pestrobarevných listů a v zimě havrani krákají rekviem za vše, co již dávno není pravdou. Přesně tak je to s tímhle místem, kdysi bezpečným rodinným hnízdem, dnes jen pouhým památníkem toho, co již před lety zmizelo v nenávratnu. Ovšem na rozdíl od třešně, náš dům už se jara nedočká.
Blíží se večer a já bych se pravděpodobně měla vrátit zpátky domů. Ale něco mě nevysvětlitelně táhne do otcovy pracovny, je to skoro jako nějaká magnetická síla nebo hypnotická metoda, která mě zbavuje smyslů a já, jako v transu, stoupám po schodech do prvního patra.  Snad jako by tam na mě čekal on sám.
Nemůžu nepřiznat, že jsem pocítila lehké rozčarování, když jsem otevřela dveře a židle za stolem byla prázdná.
„Ty hloupá. Z téhle každoroční tradice jednou přijdeš o rozum,“ promluvím sama k sobě s káravým podtónem. Kam se jen poděla má racionalita?
Na prahu místnosti na malou chvíli zaváhám a napůl se otočím k odchodu. Něco mě ale neustále popostrkuje dovnitř, a tak nakonec vejdu. Usadím se za otcův stůl a složím ruce na prsou.
„Co vlastně čekáš, že najdeš?“ snažím se samomluvou přebít příliš hlasitě vyznívající ticho.
Ale jako by mě ta otázka znovu přivedla blíž k hledání něčeho, o čem nevím, že to vlastně hledám. Otevřu první zásuvku. Nic v ní není. Ani v druhé. A pak, když nahlédnu do třetí, spatřím naditou obálku úhledně nadepsanou hůlkovým písmem. Stojí na ní: „Pro Johanu.“
Spěšně, jako by na jejím obsahu závisel můj život, ji otevřu. Je v ní několik pomačkaných papírů, na nichž jsou napsány noty; pro mě jsou to jen nedešifrovatelné znaky, které mi nic neříkají. V obálce je ale ještě jedna věc. Mé mysli, zastřené podivnou nervozitou, chvíli trvá, než rozpozná, že se jedná o audiokazetu.
Zírám na ni snad několik desítek minut a přemítám, co by na ní mohlo být. Rozloučení, poslední slova, nějaký vzkaz? Touha to zjistit přebije chuť strávit ještě nějaký čas v rodném domě a já takřka rychlostí blesku sbíhám k autu, abych se co nejdříve dostala do svého bytu. Pociťuju nepotlačitelné nutkání odhalit, co za tajemství se ukrývá na pásce, kterou mi otec odkázal.
Jakmile dorazím domů, vrhnu se k přehrávači – shodou okolností patřil mému otci, odvezla jsem ho snad jako jedinou z jeho věcí. Malou chvíli se o mě pokouší rozpaky. Co když je na té kazetě něco, o čem nechci vědět? Avšak má zvědavost je silnější, než jakékoli pochybnosti, a tak prostě vsunu nahrávku dovnitř a zmáčknu tlačítko „přehrát“.
Z reproduktorů se začne ozývat malebná, tichá hudba. Na první poslech působí něžně a tklivě, ale když se oddám jejím podtónům, slyším stopy naléhavosti, možná bouřlivosti, která té jemnosti jde protikladem, a přesto jsou v identickém souladu. Je to nejkrásnější skladba, jež jsem kdy slyšela. Kéž bych tak věděla, jestli k ní ty noty pasují. Listuji jimi, a snažím se najít k té písni nějaký odkaz, sebemenší souvislost.
A najednou, když otočím poslední stránku not, najdu na ní přilepený žlutý lístek se vzkazem od táty: „Johano, tahle píseň, to jsi ty. Snad si pomocí ní konečně najdeš cestu ke mně, i k hudbě a pochopíš její tajemství. Protože jedině hudba dokáže vystihnout podstatu nás samých, našich duší i srdcí. Jediné, co musíš udělat, je najít vlastní melodii. Třeba jsem ti pomohl najít tu tvou. S láskou, táta.“
Upřu uslzené oči na bílou stěnu před sebou. Poprvé v životě jako bych jeho slova nejen slyšela, ale dokonce jim rozuměla. Poprvé v životě pro mě nějaká skladba neznamenala jen rytmický zvuk, ale skutečné emoce, něco nenahmatatelného, ale opravdovějšího, než všechno, co jsem dosud poznala.
Z přemítání mě vytrhne zachrastění v klíčové dírce. Petr, můj manžel, vsune hlavu do dveří a udiveně, ještě v bundě a s nákupní taškou v ruce, začne těkat očima mezi mnou a přehrávačem, z něhož právě hraje tátova skladba.
„Co to posloucháš?“ zeptá se mě, téměř zaskočeně.
Usměju se a odpovím: „Melodii mého srdce.“
19:47 No komentářů

Sedím na lavičce v parku plným spadanýho listí. Lidi choděj kolem jak bezduchý schránky, tíha života jim tváře vysušila tak, že připomínaj něco mezi rozinkou a uzlíčkem nervů. Tuším, že právě začal listopad, ale nejsem si úplně jistá. Dny mi splývaj v týdny, minuty v dny a vteřiny v hodiny. Nebe je šedý jak holubí peří a prostoupený nicotným prázdnem. Stejně jako moje mysl.
Čím to je, že zrovna mně bylo určený ztvrdnout tady, v tomhle městě? Sama, s pár drobnýma v roztrhaný kapse a žaludkem prázdným, jak sud od vína. Tolik naivity, tolik houževnatosti mladýho nenasytnýho srdce plnýho očekávání. Jenomže srdce touží, mysl vyhlíží, život plyne a tělo chřadne. A nakonec skončíte na lavičce v parku na kraji města, s novinama pod zadkem. A na to vám stačí jedno pitomý rozhodnutí, jediný pochybení. 
Zvednu unavený oči od popraskaný kůže na rukou a zadívám se na uschlej strom přede mnou. V tu chvíli mi hlavou probleskne celej můj život.
Bylo mi devatenáct a zrovna jsem zapíjela maturitu s kámoškama v baru. Čtyři měsíce volna byly před náma a po nich měla přijít naše vysněná budoucnost. Já měla namířeno na práva do Prahy, Lucka na medicínu a Eva na stáž do Francie. Mělo to bejt tak, a ne jinak. Jenomže tu noc si osud vybral svý.
Tancovala jsem v davu lidí mýho věku a užívala si bezstarotnost letního večera, když jsem kolem pasu ucejtila něčí ruce. S trhnutím jsem se otočila a uviděla jeho. Nebesky modrý oči, havraní vlasy a pleť bledá, jak čerstvě napadlej sníh. Naklonil se ke mně a zeptal se: “Zatancuješ si se mnou?”. Jeho dech byl po alkoholu cítit trochu nasládle. A já, jako v hypnóze, v ten moment naprosto neschopná přemejšlet nebo ovládat svý tělo, jsem přikývla. Tancovali jsme celou noc a ráno, když na východě slunce rozčíslo mraky a on mě doprovodil domů, jsem se do něj bezmezně zamilovala.
Následující čtyři měsíce jsme byli pořád spolu, každej každičkej den. Byl skvělej a já si neuměla představit svůj život bez něj. Najednou mý plány nějak přestaly bejt důležitý, mý ambice se schovaly do sklepa a odmítaly odtamtud vylézt. Odložila jsem studium a měla jsem se rok toulat s Erikem po Evropě. Kdybych tenkrát věděla, kam až mě ty nezávazný toulky zavedou, poslechla bych tátu, sbalila si svejch pět švestek a odjela na kolej. Ale jak jsem řekla, někdo tam nahoře to měl vymyšlený jinak.
První tejden jsme strávili v Bratislavě s Erikovou partou. A právě tam jsem dostala první, a vlastně i poslední příležitost vrátit svůj život do zajetejch kolejí. Když já ho tolik milovala. Přes všechno negativní, co na něm bylo. A že toho bylo dost. Alkoholickým hýřením počínaje, přes rvačky všude možně, fetováním konče. Jeho povedená partička v tom svinstvu jela už pěknou řádku let, on se k nim přidal zhruba před půl rokem. Ale jak sám jednou řekl: “Když se s tebou rozjede tenhle vlak, je jedno, jak dlouho v něm jedeš, jestli měsíc, nebo deset let. Nemá žádnou stanici, na který by stavěl.”
S těma modrýma očima dokázal ovládnout každou molekulu mýho těla, a když se mě zeptal, jestli pojedu s ním, tak jsem nastoupila. Tenkrát jsem si myslela. “Kde bych byla, když ne tady? S kým bych byla, když ne s ním?” Když si ty měsíce mýho skoku do bezedný propasti přehrávám, nejsem si jistá, jestli to začalo kývnutím na první dávku, nebo kývnutím na ten tanec. Ale vlastně je mi to jedno.
Další roky byly doslova jako na houpačce. Jednou nahoře, jednou dole. Závislost, deprese, hádky, usmiřování. Ale pak se lano zpřetrhalo a houpačka spadla. Erik umřel a já zůstala bez šance se ještě někdy zhoupnout nahoru. Bylo mi tenkrát třicet, ale připadala jsem si na tisíc let. Neschopná ničeho, ani brečet jsem nezvládla, natož začít od znova. A to byl ten mezník v mým životě, kdy na mě plně dolehla tíha Erikových slov: “Když se s tebou rozjede tenhle vlak, je jedno, jak dlouho v něm jedeš, jestli měsíc, nebo deset let. Nemá žádnou stanici, na který by stavěl.” A tak jsem pokračovala v jízdě, až jsem dojela sem.
Bůh ví, kde jsou teď Lucka s Evou. Nejspíš žijou šťastný životy, oblkopený prckama, s milujícím manželem po boku a právě teď už asi vybíraj vánoční dárky. A kde jsem já? Na lavičce, v parku, zírám na uschlej strom, kterej je ztělesněním mýho bídnýho života a nemám zhola nic. Co bylo, už není, všechno svý jmění jsem rozfofrovala, jsem silná jak silný je lano, co k nebi mě poutá. 
22:54 No komentářů
Natře si obličej, aby skryla tvář. Oči jsou hluboké studny. Gejša nemá žádná přání. Gejša nemá žádné city. Gejša je umělkyní vysněného světa; ona tančí, zpívá, baví vás, cokoliv chcete. Zbytek jsou stíny. Zbytek je tajemství...

Na tuhle knihu jsem narazila zhruba před dvěma roky; a to úplnou náhodou. Bloumala jsem knihkupectvím bez určitého cíle, jen jsem věděla, že chci nějakou novou knihu, příběh, co mě úplně okouzlí, od kterého se neodtrhnu a přečtu ho jedním dechem. Strávila jsem snad dvě hodiny pročítáním zadních stran obálek knih, ptala se prodavaček na doporučení, nic se mi nelíbilo. Nic mi ten den nepřipadalo dost výjimečné.

Když jsem chtěla otrávěně odkráčet domů a znovu si přečíst nějakou z knih, co už znám jako své boty, praštila mě do očí černobílá obálka s okvětním lístkem červené růže uprostřed. Přišla jsem blíž, abych si ji prohlédla. Byla to tvář gejši, která zdobila přebal knihy, s temně rudými rty, bledou kůží a uhlově černými vlasy splývajícími podél lícních kostí. "Gejša," řekla jsem nahlas, to slovo mě fascinovalo, líbilo se mi, jak zní. Samo o sobě bylo tajemné. Prodavačka mě viděla, jak zasněně přejíždím rukou po obalu a přišla ke mně: "Úžasný příběh. Četla jsem ho nedávno a pořád na něj musím myslet." O pár minut později už jsem si knihu nesla domů. A několik dní na to ji měla přečtenou, a to hned dvakrát. Od té doby uplynuly měsíce, a pořád mě ohromuje, znovu a zas, kdykoliv si na ni vzpomenu.

Arthur Golden vycházel při psaní knihy ze života. Života o nic méně skutečného, než je ten můj nebo váš. Jsou to memoáry gejši, která (ostatně jako většina gejš) prošla peklem, všemi tragédiemi, co ji mohly potkat, aby se mohla stát "umělkyní vysněného světa".

Malou Čijo prodává otec po smrti matky do Gionu, kjótské čtvrti gejš, načež on sám umírá, a Čijo se stává sirotkem čelícím všem nástrahám velkého světa v zázemí rodiny, pro kterou zpočátku pracuje jako obyčejná služebná, aby si zasloužila své místo v domě. Zanedlouho si ale lidé začnou všímat její neobvyklé krásy, jíž na zajímavosti dodávají šedomodré oči, které jsou v tamějším světě raritou. A tak se Čijo začne učit umění gejš; tanci, zpěvu, líčení, nošení kimona a nalévání saké, a stává se gejšou Sajuri.

Za krátkou chvíli zjišťuje, jak nesmlouvavá a krutá jsou pravidla světa, který se jí dřív zdál tak okouzlující. Čelí nenávisti své nevlastní sestry Hacumomo, pro kterou představuje konkurenci, bojuje o vratkou přízeň mužů, a ve víru všech intrik a nespravedlností dává všanc to nejzranitelnější; své srdce, které patří celý život navzdory všemu jen jedinému muži...

Dvěma výše uvedenými odstavci by se dalo shrnout, o čem kniha pojednává. I když samozřejmě další odbočky a nitky v ději jsou daleko více spletité a složité, ale kdybych je všechny dopodrobna rozebrala, nedočetli byste se konce.

Důležité je říct, že román Gejša není veselou knihou se šťastným koncem a dějovými zvraty, které nás ubezpečí o naprosté spravedlnosti života. Očima Sajuri zažíváme veškerou krutost, kterou hon za sny (ať je jimi lepší život, láska nebo obojí najednou) skrývá, komplikovanost životních cest, kterou je nutno přijmout, ale nepodvolovat se jí, nezačít věřit, že když je něco těžké, že je to nemožné. Všechno je ale ukazováno ve světle zapovězeného, magického světa, který už dávno přestal být součástí toho nynějšího, což mírně zlehčuje všechny těžkosti, s nimiž se Sajuri musela během své proměny v gejšu potýkat. A že jich nebylo málo.

Nejenom, že mnou příběh hnul emocionálně, taky mě obohatil co se týče vědomostí. Dřív jsem si, jako většina lidí, pod pojmem gejša představovala japonskou kurtizánu. Ale od té doby, co jsem vzala knihu do ruky, a přečetla její název nahlas, pro mě jakoby změnil význam. A poté, co jsem ji přečetla celou snad i pozpátku, jsem názor podložený pouhým nedostatkem informací změnila úplně. Gejši nebyly kurtizány. Byly to umělkyně. Umělkyně, které měly pro muže znamenat potěšení nikoliv tělesné v tom slova smyslu, v jakém kde kdo vidí význam slova gejša, ale především estetické a intelektuální.

Ale kolik musely obětovat pro ono potěšení druhých? Mnohé. Vlastní pohodlí, životy, duše. A mnohdy i srdce...

"Sajuri, vážně, jak sis představovala život gejši? My se přece nestáváme gejšami proto, abychom vedly život, který by nás uspokojoval. Děláme to proto, že nám nic jiného nezbývá."


Pokud jste nečetli knihu, určitě vám neunikla filmová verze Roba Marshalla (režíroval i vynikající muzikál Chicago s Renée Zellweger v hlavní roli), v níž roli Sajuri obsadila Ziyi Zhang. Snímek obdržel tři Oscary (kamera, výprava a kostýmy), jeden Zlatý globus (John Williams si odnesl sošku za hudbu) a vysloužil si nespočet dalších nominací. Je pravda, že se jedná opravdu o kvalitní zpracování knižní předlohy, což si zaslouží potlesk už jen proto, že se to většinou o filmech natočených podle knih říct nedá. Nejvíce mě z celého filmu okouzlila hudba, která, ač se to může zdát nemožné, přesně vyjadřuje mé pocity z knížky, z jejího zpodobnění na stříbrném plátně, z příběhu jako takového. Nedokážu to tak dokonale popsat slovy, ale poslechněte si skladbu Johna Williamse, otevřete si k tomu Gejšu, mysl a srdce, zahoďte předsudky, a pochopíte.
23:55 1 komentářů
Dnes trochu netradičně přispěju básní. Svou básní. Je jen jedna - víc jsem jich za život totiž nenapsala. Neumím psát básně. Ani tuhle jsem vlastně tak úplně nenapsala, protože se mi o ní zdálo. Jakkoliv šíleně to může znít, opravdu jsem tuhle báseň složila ve snu. Zdála se mi nějaká nesmyslnost, jejímž závěrem byla scéna, v níž mladý pár seděl pod stromem, ze kterého se snášelo podzimní listí, a chlapec dívce recitoval tuhle báseň. Já jsem se potom probudila, a s drobnými úpravami ji přenesla na papír. Doteď nechápu, jak je vůbec možné, že jsem si tu básničku pamatovala, ale tak či onak, mám za sebou svoji premiéru s poezií. Tady je.

OSAMĚNÍ
Zbyli jsme tu sami,
jen ty a já.
Nic neříkej, poslouchej.
Slyšíš to ticho?
To život se vzdal písní,
jež nám zpíval.
Kolem není nic,
Jenom tma a my,
jenž v jedné minutě osamění,
osamělí zůstaneme navždy.

A aby tu té poezie bylo trochu víc, podělím se o své oblíbené básně z řad začínajících básníků a mých přátel, které mě naprosto okouzlily. Vsadím se, že totéž učiní i s vámi. :)

 PŮLNOČNÍ MELODIE
Sára Voldánová 

Černá jako havran,
bílá jako sníh.
Každá klapka jiný tón,
krásnější jak smích.

Plamen svíčky plápolá,
do rytmu té libé písně.
Každý tón jak léků-lék,
zbavuje nás tísně.

Měsíční svit zvěstuje,
věčnou lásku, mír,
hraj mi aspoň do rána,
hraj mi na klavír.


KONEC
Sára Voldánová
                   
    Kolébáni...
     ve všem krásném co lidem život vzal
   Krmeni...
  v kopretinách zapomnění, co jim život listy otrhal
  Uspáváni...
           v peřinách šitých z oblaků
 Umýváni...
       v říčních vodách skrývajících plno zázraků
Líbáni...
           polibky něžnými zdajíce snem
   Stvořeni...
          pro radost dobrým lidem všem
      Milováni...
           vším krásným co kolem života letí
         My...
    Jsme boží děti



La Tour Eiffel - la dame de fer
Kateřina Lisková

Milovat můžeš cokoliv,
podoba lásky je různá,
najít ji můžeš kdekoliv,
ne každý ji hned pozná.

Zdá se ti tvůj idol podivný?
Nejsi sám, na to vem jed
ten můj je možná nehybný,
ale přejela bych za ním svět.

Říkali, že je pro mne trochu stará
- já vím, má pětadvacet a sto let.
Celou tu dobu jen vzpřímeně stála,
při západu slunce má barvu jak med.

Nevadí mi, že touha mých snů
vytvořená je z železa.
Na kalendáři odčítám dnů,
než budu zas tam, kde se nalézá.

Pak opřu se o její chladivé rámě
řeknu sbohem všem starostem,
zvednu tvář vzhůru k té obrovské dámě
a potichu zašeptám je t’aime.
20:57 No komentářů

      Páteční večer, začátek června. Sedím na zahrádce jedné zastrčené kavárny na Starém městě a piji bílé víno. Sama. Nevzala jsem s sebou ani jednu ze svých kamarádek, dnes večer netoužím po společnosti. Na druhou stranu, nechtěla jsem zůstat doma zavřená mezi čtyřmi stěnami, tam je té samoty možná až příliš. Tohle je ideální.
       Připozdívá se. Nevytáhnu z kabelky mobil, abych zkontrolovala čas, ale tuším, že může být kolem půl deváté. Dost pozdě na to, aby se slunce odebralo ze svého čestného místa na obloze a ukrylo se za horizont. Teď přichází na řadu měsíc, aby vystřídal zlatavou záři matným stříbrem.
       Pozoruji to odcházení a melancholie se opět pokouší ovládnout mé nitro, tentokrát si na něj dělá nároky tvrdohlavěji, než jindy. Nebráním se jí, jen ať vejde. Bojovat s tím by mě stálo moc sil, jimiž si nemůžu dovolit plýtvat. A tak ji přijmu, a trochu rituálně pozvednu sklenku s vínem, abych novou společnici uvítala.
      Zavřu oči a zaposlouchám se do zvuků, co slyším kolem sebe. Šustění listí v korunách, klapot dámských podpatků, cinkání hrníčků uvnitř podniku, motor auta projíždějícího opodál. Soustředím se na ty zvuky a nemyslím na nic. Nejsem schopná o ničem přemýšlet, moje mysl je v útlumu. Místo ní je tu prostě jenom melancholie, smutek, nostalgie střídající i radost a pocit opojení, ve který jsem doufala.
       Vždyť je to teprve pár dní, co jsem absolvovala střední školu, v září odjíždím na univerzitu, budu bydlet v krásném městě a studovat, co mě baví. Všechno jde přesně podle plánu. Tak proč jsi tu, Melancholie? Tohle léto jsi měla zůstat mimo mé tělo, mimo mou mysl. Už jsem si tě užila dost loni a předloni. A sedm let nazpět.
       Začnu přemýšlet o tom, co o melancholii napsal Paulo Coelho ve své knize: „Melancholie je plná nostalgie, vypovídá o čemsi zapomenutém a křehkém, jako jsme my všichni, když předstíráme, že nevidíme cestu, kterou nás vedl život, aniž nás žádal o dovolení, jako když odmítáme svůj osud, protože nás vede vstříc štěstí, kdežto my chceme doopravdy jen jistotu.“
       V podstatě mluví o jediném. Náš život je z velké míry předurčen, ačkoliv je zmítán vůlí, což způsobuje pouhopouhou strast, protože se tím snažíme vymanit z něčeho, co už je dávno dané. Jako v protiváze tomu lidská bytost touží po stabilitě, jistotě. Ale v dnešním světě máme jedinou jistotu v nejistotě. Takže veškerá naše přání a touhy se s realitou nejen neshodují, ale vzájemně se ruší. Což může být dost demotivující.
       Ale já teď nechci mluvit ani tolik o obsahu smutné nálady, protože u každého člověka spočívá v něčem jiném a je přímo závislý na čase – a snad víc na tom minulém a budoucím, nežli na přítomném – a v jádru ještě více relativní, než čas sám. Forma je ale jednotná.
       Melancholie prostupuje všechno, co nás obklopuje. Umírající stromy stojící na úpatí studených skal. Oblohu zbarvenou pohasínajícím žárem usínajícího slunce. Mořský odliv. Ustupující měsíc. Dohořívající svíčku.
       Je to něco, díky čemuž je konečnost lidského života zřetelná, jejím prostřednictvím vnímáme měsíce a roky, které svou neviditelnou rukou škrtá z Kalendáře našich dnů. Díky ní cítíme bolest, která už měla dávno pominout.
       Otázkou zůstává: Je tedy melancholie protiváhou štěstí? Ne. Je jeho součástí. A až všechno štěstí zmizí, až odejde život, zůstane jen Ona, teskně se usmívající ze dna našich duší.
      Takže veškeré snažení o její odstranění je předem prohraný boj. Možná že kdybychom odstranili ji, odstranili bychom štěstí. Možná je to pouze o tom přijmout dualitu lidského světa a smířit se s ní. Jeden život, dvě mince, tak to chodí.
      Dopiji víno a poslední zbloudilý paprsek slunce odrážející se ode dna prázdné sklenice dovrší číši melancholie v mém nitru. 
22:05 No komentářů

             „Jak málo ti stačí ke štěstí,“ pronesu s povzdechem a zadívám se na kocoura spícího v mé posteli. Bloudí v jiné dimenzi, daleko za hranicemi vědomí, spokojeně oddychuje a tváří se, jako by mu nic na světě nemohlo jeho siestu překazit.
Závidím mu. Kéž by mně stačilo ke štěstí jenom zachumlání se do peřin a spánek. Občas stačí. Ale zrovna dnes ne. Vzbudila jsem se s takovým tím zvláštně pokřiveným pohledem na svět, kdy má vše barvu jediného odstínu šedi, kdy je vše mdlé a smutné a člověk je bez chuti dělat cokoliv. Ani přemýšlet se mi nechce, ale je to snesitelnější, než dělat jakoukoliv činnost, co vyžaduje opravdové soustředění, a tak jen ležím na koberci a nechávám myšlenky volně téct a bezděky se dostávám do stavu bdělého snění.
Skrz střešní okno pozoruji sivou oblohu. Vítr po ní pohání mraky, které se v celé své mohutnosti valí sem a tam, každou chvílí mění tvar, jako by jim žádná podoba nevyhovovala. Po chvíli mi přes zorné pole přepluje hejno ptáků, vznáší se desítky metrů nad zemí, využívají proudů ještě stále chladného jarního vzduchu, aby jim pomohl v jejich putování. Pousměju se. Není krásné, jak jsou svobodní? Nic je nikde nedrží, mohou si létat, kam jen chtějí. Vidí svět z perspektivy, která je všem ostatním stvořením většinou nepřístupná, a jsou volní – a to stačí, aby byli jedineční.
Najednou se mi zachce stát se ptákem a s tou náhlou touhou mi na mysli vyvstanou i obrazy místa, na které bych letěla, kdyby se mi mé momentální přání mohlo kdy splnit. Zavřu oči a hluboko pode mnou se skví třpytící se řeka, vlnící se v rytmu, který udala sama Země. Snesu se níž a usadím se na větev vysokého javoru, na němž už začaly rašit první lístky pyšnící se čerstvě zelenou barvou typickou pro kvetoucí rostliny za brzkého jara. Dole slyším hučet vodu, řeka je mělká a teče rychle, a tak když se postupující proud střetne s kameny převyšujícími hladinu, spustí společně různorodý koncert, v němž žádný tón nezní stejně. Sílící paprsky slunce pozvolna prohřívají zem ztuhlou dlouhou zimou a všechno se pod jejich vůlí probouzí zpět k životu.
Slétnu dolů, mávám divoce křídly, dokud se nedostanu k řece. Letím po proudu, jen pár centimetrů nad hladinou, vidím svůj odraz, pozoruju elegantní pohyby svého malého těla, na kůži skoro cítím osvěžující chlad vody.
Vychutnávám si ten pocit přes hodinu, než se konečně dotknu pevné země. Sedím v moři konvalinek, které co nevidět rozkvetou. Pár už jich dokonce svléklo zelený plášť v touze ukázat svou běloskvoucí nádheru světu, který ji ovšem mezi stovkami mohutných dubů stěží kdy spatří. Kolem mě je ticho, jen občas někde zapraská větvička či spadané listí z minulého podzimu, ale jinak to tu zní, jako by někdo zakázal Zemi zpívat všechny její malebné písně.
Po několika hodinách zahalených do ticha se vznesu vysoko do koruny jednoho z dubů. Začíná se stmívat a já za obzorem vidím už jen polovinu zapadajícího slunce, které hoří všemi odstíny ohně a zbarvuje oblohu nad horizontem do růžova. Předzvěst prvního jarního deště.
Sedím tam, dokud obloha nezčerná a na nočním nebi se objeví hvězdy. Tentokrát jsou obzvlášť jasné a při jejich bližším pozorování zjišťuju, že se mihotají, jako by se chtěly pohnout, ale nemohou. Místo toho už tisíce let tvoří souhvězdí, která lidé obdivují a vzhlíží k nim ve víře, že jim splní jakékoliv přání, o které se modlí dostatečně usilovně. A já se nedivím. Skutečně na nich je něco tak neskutečně kouzelného, až je skoro těžké uvěřit, že vážně existují, i když nespočet světelných let od světa, který známe.
Ze snění mě vytrhne zamňoukání. Otevřu oči a otočím hlavu za tím zvukem. Felix se protahuje na posteli, zdá se, že jeho siesta právě skončila. Když scházím do kuchyně, abych ho nakrmila, míjím hodiny a všímám si, že odbíjí čtvrtou odpolední. Kam se podělo těch šest hodin? Musela jsem usnout.
Dám kocourovi granule, sednu si na židli a dívám se, jak je zdolává ostrými zuby. Zase má ve tváři ten spokojený výraz. Nejdřív se na něj chci zamračit a dál se užírat závistí k  jeho minimalistickým nárokům na štěstí, ale pak si vzpomenu, o čem se mi zdálo. Na veškerou krásu, kterou jsem spatřila ve svém nevědomí, na fantazii o níž vím, že je někde tam venku reálná a že by byla škoda místo ní vnímat šeď, kterou si lidský mozek vytváří, protože má pocit, že není proč být šťastný. Jenomže vždycky se najde i třeba jen jedna jediná maličkost, která ten pocit blaženosti přivodí.
Může to být příroda kolem nás, může to být úsměv milované osoby, oblíbená píseň, malování, zpívání, teplo slunečních paprsků na pokožce, krásná knížka, odpoledne strávené s rodinou, pěkné vzpomínky, první sníh, smích dítěte nebo tiché oddychování spící kočky.
Možná že nemáme všechno, ale máme tenhle svět a biliony úžasných věcí, které jsou jeho součástí, které nás nic nestojí, na něž bychom měli být pyšní a zároveň vděční, že jsou a že je můžeme obdivovat a být jejich součástí. A kvůli nim se stojí zato usmívat.
A tak se usměju a podívám se na Felixe, který už dohodoval. Upřeně mě pozoruje.
„Víš, kocoure, teď už ti možná rozumím o něco líp,“ řeknu mu a on, jako by pochopil má slova, mi vyskočí na klín a tiše zavrní na souhlas.
13:05 No komentářů

Originální název If I Stay se do češtiny překládá různě: Jestli zůstanu (což je správná verze) nebo Zůstaň se mnou (což dává v češtině větší smysl, ale postrádá na mystičnosti). Já pro jistotu zůstanu u anglického originálu.

Musím se přiznat, že mám pro knihy typu If I Stay slabost. Velkou. Zvlášť, když je tam hodně spontánní a tak trochu tragické lásky, přátelství, které překoná hory i oceány a celkově je to silný příběh, jenž je něčím zvláštní a nápaditý, nejlépe ještě s kapkou filosofického podtextu, moje srdce radostně plesá.

Taková kniha ve mně pak zanechá hluboký dojem, který způsobí, že ji pak každou chvíli tahám z knihovny, zamyšleně přejíždím po obalu a v duchu si rekapituluji každou epizodu, prožívám všechny emoce znovu, občas zalistuji stránkami a najdu oblíbenou část, kterou přečtu nahlas. Několikrát - protože je prostě tak úžasná.

U If I Stay se mi přesně tohle stalo. Četla jsem příběh v prosinci, venku sněžilo, já seděla pod oknem a žila osud dívky, která se octla ve stavu mezi životem a smrtí, rozhodovala se s ní, jestli má zůstat, nebo odejít. A každou chvilku knihu odkládala a přemýšlela, jestli je něco takového možné.

Kdybychom se opravdu ocitli na lůžku v kritickém stavu, byla by to naše duše, která by jediná zůstala "při smyslech" a rozhodovala by se, jestli zůstane nebo opustí pozemský svět? Tahle nepoznaná část lidského bytí je něco, co mě nikdy nepřestane udivovat.

Podobné pocity pravděpodobně měla i Gayle Forman, když román psala. A dala je do toho všechny, každý detail byl vepsán na řádcích i mezi nimi, byl to perfektní, srdceryvný a intenzivní zážitek. Nikoliv čtenářský v pravém slova smyslu (tím nepopírám autorčiny kvality, naopak), ale niterní, a přesto tak krásně lidský, až mě dojal k slzám.

Stejně jako kniha se mi zalíbil i film, což se často nestává. Většinou jsem z filmu zklamaná, protože nepřesahuje výjimečnost knihy. Ani tentokrát ji nepřesahoval, ovšem i přesto jsem byla příjemně překvapená. Chloe Grace Moretz zvládla roli hlavní hrdinky Mii skvěle. Věřila jsem jí všechno - lásku k hudbě, rodině, Adamovi, i neutichající bolest ze ztráty. To vše podtrhovaly krásné, chytlavé melodie, scenérie zasněženého lesa, prolínání časových linií a střídání klidných a dramatických scén. Dá se říct, že tvůrci zůstali věrni knižní předloze ve velké míře. A dobře udělali. Koneckonců, kdo by předělával tak dobře sepsaný příběh?
20:38 2 komentářů

Jonassonův druhý literární počin Analfabetka, která uměla počítat (v anglickém překladu The Girl Who Saved The King of Sweden) mě, jak by se od mezinárodního bestselleru první velikosti očekávalo, naprosto uchvátil a přiměl občas zanedbávat pročítání školních zápisků v rámci příprav na horu lednových testů, čemuž víceméně odpovídaly mé výsledky.

Ale studium jsem přesto tak úplně neopomínala. S analfabetkou Nombeko jsem totiž procestovala pěkný kus světa, podívala se na dějiny druhé poloviny dvacátého století z mnohem zajímavější perspektivy, než jsem zvyklá, a dozvěděla se něco málo o atomových bombách. Člověk nikdy neví, kdy jaké vědomosti využije, takže proč nevěnovat kousek mozku k uchování informací o vlastnostech jaderných zbraní.

Analfabetka skrývá tolik dějových linií, že budete muset dávat ze začátku pozor, abyste se v nich zorientovali, nicméně když se zhruba v polovině knihy všechny propletou, všimnete si, že vše pasuje, jako by k sobě autor slepoval kousky skládačky. Všechno je na svém místě, všechno dává dokonalý smysl. Proto žádná pasáž není v Analfabetce přebytečná, každá má totiž svůj jedinečný význam a přispívá k tomu, aby příběh tzv. seděl na zadku.

Zmínila jsem, že Jonasson v díle hojně využívá faktografie, a to především v dějepisné a politické oblasti. Takhle řečené to může znít nudně, ale bude vám stačit prvních deset stran knihy a domněnku, že je Analfabetka, která uměla počítat nudná, zavrhnete s okamžitou platností jednou provždy.

Autor totiž nevytvořil ledabylý sled událostí zasazených do jen tak nějakého příběhu. Vytvořil ohňostroj událostí - těch nečekaných, překvapivých, šokujících nebo přemlouvajících k vraždě fiktivních postav. (Jestli jste knihu četli, jistě mě chápete. Holger 1 a Mladá revolucionářka jsou sice často zdrojem nejvtipnějších situací, ale mnohem častěji, než se smát nad jejich osudy, je budete chtít shodit z letícího vrtulníku tak šikovně, aby rozhodně nepřistáli ve skladu polštářů. Ani jeden.)

Jonas Jonasson má zkrátka schopnost zkombinovat fakta a vlastní fantazii tak, že vytvoří něco odzbrojujícího. Když k tomu všemu přidá ještě ironii, která nenuceně a naprosto přirozenou formou prolíná celý příběh od začátku do konce, vznikne dílo, které nebudete chtít odložit.
22:22 No komentářů

Morantologie - duchaplná sbírka sloupků jedné drzé ženské. Asi tak by se dala zjednodušeně popsat nejnovější kniha britské novinářky a spisovatelky Caitlin Moranové, s níž jsem se bavila mezi 28. prosincem a 1. lednem. Kroutila jsem se na křesle u krbu ve všelijakých nepohodlných i pohodlných pozicích, popíjela čaj a mohla se potrhat smíchy nad vším, co tahle "velkovlasá žena", jak se Caitlin v jednom sloupku sama nazvala, vyplodila v průběhu své kariéry.

Bavily mě kratší úvodní články věnované nočním rozhovorům s manželem Caitlin, ohledně nichž autorka na konci knihy mystifikuje všechny čtenáře poznámkou, že jsou vymyšlené, načež následně tento fakt vyvrací a znovu ho potvrzuje. A vlastně tak nechává prostor čtenářově fantazii. Což se vždycky cení.

Zároveň jsem se dozvěděla pár nových věci o britské politice (samozřejmě v klasickém "morantologickém" podání, čili s notnou dávkou ironie), zajímavém životě Keitha Richardse, žasla jsem nad tím, že někdo jako Caitlin Moranová dokáže vykouzlit tak krásně poutavé metafory, když se čtenáři snaží přiblížit své milované místo, a nakonec si pobrečela nad nekrlogem věnovaným skvělé zpěvačce a hudební skadatelce Amy Winehousové, jehož název zněl: "Nasedni na svůj hlas, jako by to byl lev, a uteč pryč."

A abych nezapomněla - svými několikastránkovými rozbory seriálu Sherlock, v němž hraje hlavní roli báječný Benedict Cumberbatch, jak jej autorka sama popsala, a jeho velice přesvědčivým opěvováním mě přiměla, abych teď trávila dny svého marodění sledováním novodobé seriálové adaptace o Sherlocku Holmesovi.

Sledování seriálů se pokaždé bráním, protože mám docela silné sklony k závislostem v této oblasti, takže jsem si říkala, že na Sherlocka mrknu jen tak ze zvědavosti. Hned po prvním dílu jsem si ale musela pustit druhý, po něm třetí, a tak dál. Nedá se nic dělat, Benedict Cumberbatch je prostě k sežrání, stejně jako samotný děj seriálu...

Proklínám tě, Caitlin Moranová. Ale ráda si Morantologii přečtu znovu, protože byla úžasně vtipná.
6:23 No komentářů

Fotografie © Karolína Jírová
Jmenuju se Anna, je mi dvaadvacet. Žiju napůl v Praze, napůl ve městě perníku, odkud pocházím. Studuju žurnalistiku na Univerzitě Karlově a píšu pro iDNES.cz, kde mám teď na starosti hlavně seriál Lidé Česka a Cesty vzhůru. Občas přispívám do časopisu Cosmopolitan.

Mojí největší vášní - jak je z obsahu blogu nejspíš zřejmé - je literatura. Většinu svého volného času trávím s nosem zabořeným v knihách, buďto je čtu nebo se je pokouším psát. Těžko se mi vybírá jedna oblíbená, ale obecně můžu říct, že mám slabost pro klasickou ruskou literaturu, zvlášť Vladimira Nabokova, jehož styl psaní považuju za geniální, a francouzský naturalismus. V poslední době mě nejvíce oslovil román Hanyi Yanagihary Malý život. 

Vedle psaní koketuju i s focením, se kterým jsem začala díky blogu. Od fotografování knih jsem se nedávno dostala k portrétům a každé focení s novým člověkem je takové malé dobrodružství. Když je řeč o dobrodružství, ráda fotím taky na cestách do zahraničí i po Česku, které se snažím podnikat co nejčastěji. Mým největším cestovatelským snem jsou severské země, nejen evropské - kromě Norska, Švédska nebo Islandu bych se ráda podívala i do Kanady. 

Jako dítě jsem bývala největší introvert na světě, teď už je to lepší. Těžko říct, jestli mě z ulity dostal věk nebo novinařina. Jsem levák, ale píšu pravou. Neumím parkovat. Když mě nenajdete v knihkupectví, budu asi někde v kavárně. Ráda si věci organizuju. Někdy je organizuju tak moc, že je pak nestíhám dělat. Jsem závislá na Instagramu a dýňové polívce. 

Zbožňuju filmy, které režíroval Aronofsky. Černou labuť považuju za jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Mohla bych stále dokola poslouchat Toma Odella, Cigarettes After Sex, Birdy, Lanu Del Rey nebo Chasing Cars od Snow Patrol. Nejraději bych žila ve světě, kde je pořád podzim a kdybych byla literární postavou, byla bych pravděpodobně tak trochu Hermiona a tak trochu Bridget Jones.

5:45 1 komentářů
Novější články

AUTOR

AUTOR

Jsem Anna, dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky a novinářka, která miluje knihy, fotografování a cestování. Napsala jsem Černookou (YA thriller).

Kontakt

ARCHIV ČLÁNKŮ

  • ►  2018 (16)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (2)
    • ►  srpna (6)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (1)
    • ►  března (1)
    • ►  února (2)
  • ►  2017 (23)
    • ►  října (2)
    • ►  srpna (3)
    • ►  července (5)
    • ►  června (1)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (2)
    • ►  března (4)
    • ►  února (3)
    • ►  ledna (2)
  • ►  2016 (33)
    • ►  prosince (5)
    • ►  listopadu (1)
    • ►  října (1)
    • ►  září (5)
    • ►  srpna (4)
    • ►  července (3)
    • ►  června (5)
    • ►  května (1)
    • ►  dubna (3)
    • ►  března (3)
    • ►  února (1)
    • ►  ledna (1)
  • ▼  2015 (14)
    • ▼  prosince (2)
      • Zápisník jedné lásky - velká romance nebo slaďárna...
      • Coelhova Veronika toužící po smrti
    • ►  listopadu (2)
      • Dívka ve vlaku
      • Dáma s červeným deštníkem
    • ►  října (1)
      • Melodie mého srdce
    • ►  srpna (1)
      • Jsme silný jak silný je lano, co k nebi nás poutá
    • ►  července (1)
      • Memoáry jedné neobyčejné gejši
    • ►  června (2)
      • Poetické setkání
      • Melancholie
    • ►  dubna (1)
      • Málo stačí ke štěstí...
    • ►  února (1)
      • Zůstaň se mnou
    • ►  ledna (3)
      • Analfabetka, která mě ohromila
      • Jak jsem se stala morantologem
      • Pár slov k mé maličkosti...

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

  • Memoáry nejen o psaní
  • Malý život aneb emocionální realismus Hanyi Yanagihary
  • Michaela Klevisová: O příběhu přemýšlím i půl roku. Miluju ruskou literaturu a britské detektivky
  • Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
  • New York, New York
  • Volba Nicholase Sparkse
Používá technologii služby Blogger.
Anniny deníky/The Anna Diaries

ČTENÁŘI

SLEDUJ MĚ NA INSTAGRAMU

Created by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates
Menu is customized.